Dostęp do Internetu daje wiele możliwości, w tym szansę rozszerzenia poszukiwań przodków i krewnych, gdy coraz więcej pomocnych dokumentów można znaleźć w Sieci. Sprawdź jak rozpocząć poszukiwania!
Od czego zacząć?
W pierwszej kolejności najlepiej sięgnąć do domowego archiwum, a tym samym przeszukać wszelkie dokumenty, w których możemy znaleźć informacje o bliskich. Będą to akty urodzenia, akty zgonu, świadectwa, legitymacje i dyplomy, wycinki z gazet, prowadzona korespondencja, książki z dedykacjami, a także fotografie, które dawniej mogły zostać opisane.
Jeśli mamy możliwość porozmawiać ze starszymi członkami rodziny, a także dalszymi krewnymi, to być może to właśnie oni rozpoznają fotografie i przekażą nam ważne informacje. Warto w takiej sytuacji wykorzystać notes lub dyktafon, aby nagrać rozmowę i poprawić notatki. Zdarza się, że pewne informacje mogą znajdować się w publikacjach dostępnych w bibliotekach, dlatego nie można ograniczać się do źródeł pozyskiwania danych.
Co ważne, jeśli uda się nam ustalić, skąd pochodzili nasi przodkowie, możemy udać się do urzędu stanu cywilnego w celu pozyskania odpisów aktów: urodzenia, ślubów i zgonów. Pierwsze tego typu akty zostały wprowadzone w okresie zaborów i są przechowywane w Archiwum Państwowym. Po wojnie, a właściwie w roku 1945, wprowadzono powszechną, państwową i jednolitą świecką rejestrację stanu cywilnego. Tym samym akta urodzenia i rejestracji urodzenia są przechowywane około 100 lat, zaś akty małżeństwa, zgonu oraz ich rejestracji około 80 lat. Po tym czasie trafiają do właściwego Archiwum Państwowego.
Jakie strony internetowe mogą być pomocne?
Stworzono wiele stron, które mogą przydać się do poszukiwań. Wśród nich znajduje się strona: www.szukajwarchiwach.gov.pl/ na której możemy odszukać materiały archiwalne i kopie cyfrowe archiwaliów. Po wpisaniu np. czyjegoś nazwiska, wyświetlą się wszystkie możliwe powiązania i miejsce przechowywania dokumentów.
Kolejną pomocną stroną jest www.geneszukacz.genealodzy.pl. Jest to genealogiczna wyszukiwarka nazwisk stworzona przez pasjonatów. Za jej pomocą możemy wpisać interesujące nas nazwisko, a po chwili uzyskamy informacje, na jakich terenach znajduje się najwięcej rekordów z nim związanych. Tym samym, jeśli znamy personalia – datę urodzenia i np. miejscowość, możemy odnaleźć te akty, które zostały dodane do systemu. Zazwyczaj w aktach kościelnych wpisywano również dodatkowe dane, takie jak: wiek i imiona rodziców oraz ich pochodzenie, dzięki czemu weryfikując jeden dokument, możemy zdobyć kolejne, istotne dla nas dane.
Inną bazą archiwalną, na której znajdziemy akta z terenów Wielkopolski jest www.basia.famula.pl. Tu również wpisujemy konkretne nazwisko i uzyskujemy wyniki. Bliźniaczą stroną do niej jest www.poznan-project.psnc.pl/ zawierająca zindeksowane akty małżeństw z Wielkopolski, z lat 1800-1899.
Istnieje również baza dotycząca danych o obywatelach, którzy zostali zamordowani bądź byli represjonowani pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945. Podobnie jak w pozostałych przypadkach, wchodzimy na stronę www.straty.pl/szukaj-osoby.php i uzupełniamy znane nam dane. Pozostałe bazy danych można znaleźć na stronie www.archiwa.gov.pl/szukaj/bazy-danych/
Pomocne może okazać się przeszukanie serwisu Polskiego Towarzystwa Genealogicznego. Właśnie tam można skierować zapytanie odnośnie poszukiwań. Jeżeli jesteśmy również członkami serwisu społecznościowego Facebook, możemy odnaleźć tam odpowiednie grupy tematyczne, takie jak: Genealodzy PL, Genealodzy PL Mundury i formacje.
Co więcej, istnieją również wyszukiwarki dotyczące cmentarzy. Jedną z nich jest wyszukiwarka www.grobonet.com za pomocą której możemy odszukać osoby pochowane w naszym kraju. Baza ta jest na bieżąco aktualizowana. Jej odpowiednikiem jest strona dotycząca cmentarzy na terenie Białorusi www.graves.by/find/ działająca w dwóch językach – angielskim oraz białoruskim. Aby wyszukać nazwisko należy wpisać je w miejscu ,,family name”. Globalną wyszukiwarką grobów na terenie całego świata jest www.findagrave.com
Tutaj w miejscu ,,First name” należy dodać imię osoby poszukiwanej, zaś w miejscu ,,Last name” trzeba uzupełnić nazwisko. W ten sposób możemy zdobyć informacje o lokalizacji danego grobu, a niekiedy nawet jego zdjęcie. Im więcej danych zdobędziemy, tym łatwiej będzie nam kontynuować poszukiwania i natrafić na interesujące tropy. Kto wie, może natrafimy na fascynujące historie o naszych przodkach, a nawet odnajdziemy krewnych?