Niegdyś niszczejąca pozostałość po dawnej miejskiej fortyfikacji Wrocławia, dzisiaj piękne odrestaurowane miejsce zaczynające cieszyć turystów. Mowa o Bastionie Sakwowym, który po kilkunastu latach powrócił w ręce miasta i przeszedł gruntowny remont. Nie jest to jednak koniec przewidywanych rewitalizacji.
Historia miejsca
Pierwotnie miejsce funkcjonowało jako część murów miejskich, aż do momentu, gdy sama Brama Sakwowa została przebudowana na Bastion Sakwowy w XVI w. Nazwa odnosiła się do cechu wytwórców sakiewek, którzy niegdyś, w pobliżu bramy mieli swoje pracownie. Wówczas rozbudowano ją o dodatkowe miejsca obronne, stanowiska do umieszczania dział oraz kazamaty, czyli podziemia (pomieszczenia pod fortyfikacjami). Później, w planach było przekształcenie bastionu w cytadelę, jednak do realizacji nie doszło. Obecna forma pochodzi z drugiej połowy XIX w. i właśnie wtedy przestrzeń uzupełniono o fontannę, schody i kolumnady. Miejsce funkcjonowało pod wieloma nazwami – od Bramy Sakwowej, Bastionu Sakwowego, aż do Wzgórza Sakwowego, Wzgórza Liebicha (od nazwiska inwestora), Wzgórza Miłości i Wzgórza Partyzantów.
Bastion dostępny dla turystów
Trwający blisko dwa lata remont dobiegł końca, tym samym miejsce to jest już dostępne dla turystów. Oprócz podziwiania widoków można tam napić się kawy, ponieważ od niedawna działa kawiarnia. W wyniku prac konserwatorskich oraz odtworzeniowych mamy szansę podziwiać pawilon perystylowy, półkoliste loggia i plac, na którym znajduje się fontanna przez wiele lat zapomniana i ukryta. Część dekoracji została odrestaurowana i stworzona na wzór dawnych elementów. Sama kolorystyka obiektu – czerwone i błękitne barwy – przywrócono, zgodnie z ustaleniami specjalistów od konserwacji. Dodatkowym atutem jest oświetlenie, które sprawia, że zwłaszcza wieczorem miejsce ma wyjątkowy klimat. Przy czym natężenie światła można regulować w zależności od potrzeb, co ma być istotne z perspektywy żyjących nieopodal mieszkańców. Oprócz kawiarni dla turystów ma zostać uruchomiona restauracja z kuchnią polską.
Ideą bastionu jest nie tylko możliwość podziwiania panoramy miasta czy zjedzenia posiłku, lecz również szansa na obejrzenie ulicznych artystów i performerów, po to, aby to miejsce było przestrzenią do organizacji wydarzeń kulturalnych. Choć większość prac została zakończona, jest to dopiero pierwszy etap remontu. W planach jest rewaloryzacja całego wzgórza i jego otoczenia, a przede wszystkim renowacja wschodniej części i promenady nad fosą, a także budowa kładki pieszo-rowerowej przez fosę.