Lato to czas, w którym oprócz wysokiej temperatury i słonecznej pogody, doświadczamy wyładowań atmosferycznych. Pomimo iż dostajemy alerty mające poinformować nas o występowaniu zagrożenia, często je bagatelizujemy, a także nie wiemy, jak postępować w czasie burzy. Warto poznać zalecenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w tym zakresie!
Co, gdy jesteśmy poza domem?
Jeśli przebywamy poza domem i mamy do czynienia z wyładowaniami atmosferycznymi, powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo i jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Takiego nie stanowi przebywanie na otwartej przestrzeni, a w szczególności pod drzewami. Jeśli jednak nie mamy możliwości skryć się w jakimś budynku, poszukajmy obniżenia terenu i kucnijmy ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Jest to ważne, ponieważ w sytuacji uderzenia pioruna na skutek powstania różnicy napięć, może dojść do przepływu prądu między stopami.
Burza dopadła cię podczas pływania? Zdecydowanie powinieneś wyjść na brzeg i oddalić się od wody – jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym. Wśród przydatnych wskazówek można jeszcze wyróżnić unikanie dotykania przedmiotów metalowych oraz przebywania w ich pobliżu, a w przypadku podróży samochodem zwyczajnie w nim pozostanie. Oczywiście, jeśli jedziemy autem najlepszym rozwiązaniem, jest zjechanie na parking z dala od drzew i metalowych konstrukcji. Jeżeli czujemy, że ładunki elektryczne przepływają w powietrzu, a włosy wręcz ,,stają nam dęba” najlepiej szybko przykucnąć. A podczas przebywania w górach, koniecznie jak najszybciej zejść ze szczytu. Jeśli jesteście w grupie – rozproszcie się. Nie siadajcie obok siebie! Jest to istotne, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna jest szansa, że nie wszystkie osoby zostaną porażone i będą mogły wezwać pomoc.
Jak zachować się w domu?
Inaczej postępujmy, gdy znajdujemy się w domu. Przede wszystkim unikajmy używania wszelkich sprzętów (np. suszarki, miksera, telewizora), a najlepiej odłączmy je z kontaktu. Na wypadek przerw w dostawie energii przygotujmy latarkę bądź alternatywne źródło światła. Jeśli zauważymy, że w domowej instalacji iskrzy, przewody wyglądają na popalone, a w powietrzu unosi się swąd, postarajmy się wyłączyć elektryczność oraz gaz, a następnie wezwijmy służby techniczne. Zabezpieczmy drzwi, okna, przedmioty znajdujące się na parapecie oraz na balustradach balkonu bądź werandy.
Jeśli zauważymy niebezpieczne zdarzenie, skontaktujmy się ze służbami, dzwoniąc pod numer ratunkowy 112.