Powstawanie różnic pod względem interesów czy oczekiwań nie jest niczym zaskakującym. Jednak, w sytuacji, gdy jednostka bądź grupa chce zrealizować swoje zamierzenia, które pozostają sprzeczne z potrzebami i celami innych osób, dochodzi od konfliktów. Wówczas, może się okazać, że jedynym sposobem na porozumienie, jest sięgnięcie po pomoc wykwalifikowanej osoby w postaci mediatora.
Kim jest mediator?
Mediator jest neutralnym, profesjonalnym pośrednikiem, który dąży do osiągnięcia i wypracowania porozumienia akceptowanego przez strony sporu. Zazwyczaj człowiek, w sytuacji wystąpienia trudności dąży do ,,pokonania przeciwnika”, sięgając do personalnego ataku. Mediacja opiera się na poszukiwaniu rozwiązania problemu, obiektywizowania oczekiwań, precyzowania, a nierzadko przewartościowania żądań. Tym samym ma pomóc w rozładowaniu nagromadzonych emocji, nazwaniu faktów i przeprowadzeniu procesu komunikacji, tak, aby można było przywrócić wobec siebie szacunek i zaufanie.
Mediatorem może zostać osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzystająca w pełni z praw publicznych. Konieczne jest, aby ukończyła 26 lat, znała język polski, miała wiedzę i umiejętności w zakresie prowadzenia mediacji, nie była skazana prawomocnie za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe i została wpisana na listę stałych mediatorów prowadzoną przez prezesa sądu okręgowego.
Jakie są podstawowe zasady mediacji?
Mediacja nie będzie skuteczna, jeśli nie zawrze się w kilku istotnych cechach. Jest to: dobrowolność, bezstronność, neutralność, poufność, akceptowalność, bezinteresowność, profesjonalizm, szacunek oraz tajemnica. Co to w praktyce oznacza? Strony sporu powinny wyrazić zgodę na udział w mediacji, która oczywiście może zostać cofnięta. Mediator musi być bezstronny, gdyż w równym stopniu ma reprezentować każdą ze stron, nie nastawiając się negatywnie do żadnej z nich. Jego interesy nie mogą być powiązane z interesami stron. Dalej, mediator ma być neutralny, co do przedmiotu sporu, co oznacza, że nie podpowiada własnych rozwiązań, nawet jeśli mogłyby być lepsze. Podobnie z wartościami, przekonaniami i światopoglądem, który jest przez niego uznawany.
Strony muszą zaakceptować osobę mediatora i jego wartość w dochodzeniu do rozwiązania problemu. Tym samym, wyrażają zgodę na jego udział, są gotowe, aby go słuchać i brać na poważnie jego sugestie. Mediator nie ma prawa wykorzystywać stron konfliktu do uzyskania własnych korzyści, a jego obowiązkiem jest pozostanie profesjonalistą, co wiąże się z pogłębianiem wiedzy oraz ukończeniem specjalistycznych szkoleń. Wszystkie ustalenia powstałe na gruncie mediacji są objęte tajemnicą, zaś efektem pracy mediatora jest spisana ugoda, protokół lub sprawozdanie. Nie można tym samym wykorzystać postępowania mediacyjnego na użytek formalnego postępowania, gdyż nie jest ono postępowaniem dowodowym. Mediator odpowiada również za atmosferę, zapewnienie bezpiecznych warunków do rozmowy i zachowanie wobec siebie szacunku.
W jakich sprawach pomoże?
Pomoc mediatora będzie dobra w sytuacjach, w których strony doszły do wniosku, że nie są w stanie ze sobą porozmawiać, a tym samym samodzielnie znaleźć rozwiązania konfliktu. Tak więc można zwrócić się do niego praktycznie z każdym rodzajem sporu. Szczególną zaletą mediacji jest możliwość aktywnego uczestnictwa w rozwiązaniu problemu, co często jest tańsze i szybsze niż rozwiązywanie go na etapie sądowym.
Lista bezpłatnych mediatorów znajduje się na stronie: kliknij tutaj
Po wejściu na stronę należy wybrać województwo i powiat. Wówczas na stronie pokażą nam się dostępne punkty, w których możemy uzyskać pomoc.