Mówi się, że w Polsce samotność ma twarz seniora. Świadczą o tym szczególnie badania społeczne, według których 39% osób powyżej 80. roku życia doświadcza poczucia pustki, a 48% z nich brakuje towarzystwa. Dalej, co trzecia osoba powyżej 75. roku życia mieszka sama.
Osoby doświadczające długotrwałej i intensywnej samotności mogą być bardziej narażone na myśli samobójcze i próby samobójcze. W 2022 r. ponad półtora tysiąca seniorów odebrało sobie życie. Problem samobójstw wśród najstarszej grupy wiekowej jest pomijany i często lekceważony. U osób starszych pojawia się wielokrotnie tzw. ciche samobójstwo, mające charakter procesu polegającego na nadmiernym braniu leków, stopniowym głodzeniu czy unikaniu przyjmowania płynów.
Samotność jest jednym z narastających problemów współczesnych społeczeństw. Dotyka osób w różnym wieku, jednakże w przypadku osób najstarszych, które stają się coraz liczniejszą grupą, samotność może mieć swoją specyfikę wynikającą z etapu życia, stanu zdrowia i sprawności, ale także z funkcjonowania w kontekście relacji społecznych, rodzinnych, które również podlegają zmianom.
Dzisiaj, w szczególnym Światowym Dniu Zapobiegania Samobójstwom wybraliśmy się na wyjątkową wystawę pt.:,,Portret samotności”. Wystawa przedstawia serię fotografii, na których znajdują się podopieczni Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Zdjęcia wykonał Łukasz Drobiński, który jest nie tylko fotografem, ale również wolontariuszem. Przed wykonaniem portretów przeprowadzone zostały rozmowy, aby jak najlepiej poznać każdą z tych osób.
Wystawa jest dostępna od 9 września do 8 października 2024 r. w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej ,,Grafit” na ul. Namysłowskiej 8 we Wrocławiu.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz nawiązać z kimś rozmowę, możesz skorzystać z Telefonu Zaufania. Jest on dostępny przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 17:00 do 20:00. Ponadto co środę, w godzinach 14:00 do 16:00 dyżur jest dedykowany osobom dotkniętym chorobom Alzhaimera oraz ich opiekunom.
Aby nawiązać kontakt, wystarczy wybrać numer telefonu 22 635 09 54. Telefon Zaufania dla osób starszych jest prowadzony przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. Rozmowy są prowadzone przez wykwalifikowanych psychologów.