Jak zweryfikować autentyczność alertu rządowego otrzymanego jako SMS?
Aby upewnić się, że otrzymany alert jest prawdziwy, można zweryfikować to poprzez oficjalną stronę internetową Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Tak wyglądają prawdziwe, przykładowe wiadomości:
Można również sprawdzić aktualne informacje na oficjalnych profilach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w mediach społecznościowych.
RZĄDOWE CENTRUM BEZPIECZEŃSTWA NIGDY NIE WYSYŁA WIADOMOŚCI Z LINKIEM BĄDŹ ODNOŚNIKIEM!
Pamiętaj – wiadomości tekstowe (SMS) są wysyłane tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie i zdrowie. W zależności od zaistniałych okoliczności. Aby takie powiadomienie otrzymać, nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy wiadomość o określonej długości z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia.
W sytuacji otrzymania wiadomości z linkiem bądź odnośnikiem nie powinniśmy go otwierać – taka wiadomość świadczy o tym, że ktoś próbuję podszyć się pod oficjalne alerty i wyłudzić nasze dane bądź pieniądze.
Więcej informacji o Rządowym Centrum Bezpieczeństwa znajdziesz na stronie www.gov.pl/web/rcb
Jak zweryfikować autentyczność zbiórki?
O ile zbieranie pieniędzy na rzecz osób poszkodowanych jest szczytnym celem, o tyle często nasza dobra wola jest wykorzystywana przez oszustów.
Po pierwsze należy mieć świadomość, że do prowadzenia zbiórki, należy uzyskać zgodę wydaną przez fundację oraz Ministerstwo Finansów. Jeśli nie ma wymaganych dokumentów, zbiórka jest nielegalna.
Informacje o tych legalnych zbiórkach są zamieszczane na stronie internetowej Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pod adresem zbiorki.gov.pl
Każdy wolontariusz powinien mieć identyfikator zawierający takie dane, jak: imię, nazwisko, numer zbiórki publicznej, szczegółowe informacje o nazwie, a także przeznaczenia prowadzonej zbiórki oraz o organizatorze całego przedsięwzięcia.
Prowadzenie zbiórek publicznych bez zgłoszenia stanowi wykroczenie (art. 56 Kodeksu Wykroczeń) i grozi karą grzywny do 5000 tys. zł. Natomiast podawanie się za wolontariusza i zbieranie pieniędzy jest przestępstwem oszustwa (art. 286 Kodeksu Karnego) zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 8.
Jeśli chcemy zweryfikować daną zbiórkę, wejdźmy na stronę www.zbiorki.gov.pl/zbiorki/zbiorki/szczegoly-zbiorki i wpiszmy określony podmiot, który organizuje zbiórkę bądź nazwę zbiórki. Wówczas otrzymamy informację, czy faktycznie została ona zarejestrowana wraz z informacją, kiedy to nastąpiło. Jednym z popularnych serwisów, na którym pojawiają się zbiórki, jest strona www.zrzutka.pl, która to samodzielnie pozwala na rejestrację zbiórki, weryfikuje ją i działa pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Wchodząc na daną zbiórkę na tej stronie, można zobaczyć, w jaki sposób została zweryfikowana – najczęściej służy do tego dowód osobisty, przelew, a także dokumentacja. Jeśli ktoś rozpoczyna zbiórkę na beneficjenta, musi mieć jego zgodę. W sytuacji, gdy nie jesteśmy przekonani co do autentyczności zbiórki, zdecydowanie lepiej zrezygnować z wpłacenia pieniędzy.