Zachowanie formy fizycznej jest kluczem do pomyślnego starzenia się. Nic więc dziwnego, że wśród regularnej aktywności fizycznej u osób w podeszłym wieku powinny znaleźć się ćwiczenia wytrzymałościowe inaczej określane aerobowymi. Taką formą aktywności będzie jazda na rowerze, dzięki której krew szybciej przepływa przez naczynia krwionośne, co determinuje wzrost tętna i usprawnia pracę całego układu krążenia. Tym samym daje możliwość uchronienia organizmu przed zakrzepami i miażdżycą, zmniejszając ryzyko wystąpienia zawału.
Jazda na rowerze ma wiele zalet!
Jazda jednośladem to również inne korzyści, a w szczególności poprawa wydolności, wzmocnienie mięśni łydek, ud, pośladków, głębokich mięśni brzucha i zwiększenie produkcji mazi stawowej odpowiadającej za płynny ruch między kośćmi. Dzięki temu, że na przejażdżkę można udać się w grupie, uprawianie takiej aktywności sprzyja rozwijaniu wspólnych zainteresowań z rówieśnikami i innymi pasjonatami jazdy, a także z rodziną. Według niektórych badań regularny trening rowerowy sprzyja dynamicznej pracy mózgu, lepszej pamięci i koncentracji, a także szybkości w podejmowaniu decyzji. Co więcej, pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Jaki rower dla seniora?
Zazwyczaj dla seniorów sugeruje się rower z niższą ramą, która ułatwi swobodne wsiadanie i zsiadanie, a także wybór większego siodełka pozwalającego na ustabilizowanie jazdy i utrzymanie prostej pozycji ciała. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę, powinniśmy dostosować trasę do naszych potrzeb i wybrać trasy krótsze, o płaskim ukształtowaniu terenu, unikając wysokich wzniesień. W planowaniu podróży warto zwrócić uwagę na dostępność ścieżek rowerowych, które będą bezpieczniejsze od ruchliwych ulic.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo
Wybierając jakąkolwiek aktywność, należy sugerować się własnymi zainteresowaniami, a także możliwościami organizmu. Warto pamiętać również o rozgrzewce, która zmniejsza ryzyko wystąpienia urazu, zwiększa elastyczność tkanki mięśniowej i chroni organizm przed przegrzaniem podczas właściwego wysiłku. Podobnie jak wiele innych dyscyplin, jazda na rowerze stwarza możliwości doznania różnego rodzaju kontuzji, szczególnie w obrębie stawów kolanowych, odcinka lędźwiowego kręgosłupa, które zostają spowodowane ich przeciążeniem. Dlatego pierwsze treningi powinny mieć umiarkowane natężenie i prowadzić do wzrostu ciepłoty ciała i wyraźnego przyspieszenia oddechu, nie zapominając tym samym o odpowiednio dobranym sprzęcie dbającym o pozycję ciała i komfort jazdy.
Źródła:
- Klimek-Piskorz, Aktywność fizyczna osób starszych, Akademia Nauk Stosowanych im. Haliny Konopackiej, 2022.
- Kamińska, S. Sumińska, K. Nowak, Jak zadbać o kondycję w pracy umysłowej? Poradnik dla pracowników, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa 2019.
- Czarnecki, D.W. Skalski, D. Kowalski, B. Vynogradskyi, I. Grygus, Aktywność fizyczna seniorów warunkiem zdrowia i dobrej jakości życia, ,,Rehabilitation&Recreation”, Nr 12, 2022.