Od projektu studenckiego do publicznego serwisu internetowego. Tak wyglądała droga najpopularniejszej obecnie aplikacji do planowania podróży komunikacją miejską i międzymiastową w Polsce. Obecnie aplikacja daje możliwość zaplanowania podróży już w 50. polskich miastach.
Jak korzystać z aplikacji ,,jakdojade”?
Z aplikacji możemy korzystać zarówno za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej www./jakdojade.pl/, jak i pobierając ją na telefon, niezależnie, czy korzystamy z systemu Android, czy IOS. W przypadku wybrania pierwszej opcji wchodzimy na stronę i wybieramy miasto, w którym aktualnie się poruszamy. Wyświetlają się dwa okna: Skąd jedziemy? oraz Dokąd jedziemy? Właśnie tam wpisujemy miejsce startu oraz cel podróży.
Po wybraniu lokalizacji naciskamy zielone koło z białą strzałką. Wówczas pokażą się nam możliwe środki transportu, godzina ich odjazdu, czas i przebieg trasy. Na dole znajduje się również informacja, z jakim kosztem biletu powinniśmy się liczyć. Po prawej stronie zobaczymy trasę (oznaczoną kolorem zielonym), a także niebieską pinezkę oznaczającą punkt docelowy. Aplikacja uwzględnia trasę komunikacją oraz czas, jaki musimy przeznaczyć, żeby dojść do danego miejsca pieszo.
Podczas wyboru trasy możemy skorzystać z dodatkowych opcji połączenia nazwanych jako wygodne, optymalne i szybkie. W przypadku wygodnego aplikacja szuka połączeń, tak, aby uniknąć chodzenia i przesiadania się, jednak jeśli jest to konieczne, tworzy trasę, uwzględniając maksymalnie czas na przesiadkę i dojście. Połączenie optymalne łączy w sobie poszukiwanie trasy szybkiej i wygodnej w podróży, zaś szybkie pozwala na jak najszybsze udanie się do celu, nawet jeśli miałoby się to wiązać z bieganiem i koniecznością natychmiastowych wręcz reakcji.
Możemy również wybrać opcję unikania przesiadek, dzięki czemu trasy będą opracowywane w taki sposób, aby wykluczyć możliwość przesiadania. Do wyboru mamy środki transportu, takie jak: tramwaje, autobusy i pociągi, jednak jest to zależne od miasta oraz dostępności danych środków transportu.
,,Jakdojade” i zakup biletu
Strona działa analogicznie w aplikacji, ale oprócz planowania trasy daje możliwość zakupu biletów w przypadku niektórych miast. Jeśli chcemy kupować bilety, musimy najpierw się zarejestrować. W tym celu należy pobrać aplikację, a następnie kliknąć opcję ,,zarejestruj się”. Do tego etapu potrzebne będzie wpisanie adresu e-mail oraz hasła. Po zalogowaniu możemy zasilić nasz portfel kwotą niemniejszą niż 5 złotych. Wśród dostępnych opcji płatności mamy do wyboru Apple Pay, Blik z kodem oraz dodanie karty płatniczej. Po doładowaniu kwota środków wyświetla się w prawym, górnym rogu aplikacji.
W sklepie możemy kupić bilety ulgowe oraz normalne, w tym bilety jednorazowe, czasowe i okresowe, a także bilety kolejowe PKP Intercity. Jeśli spotkamy się z kontrolą biletu, należy wcześniej kupić bilet, a następnie wejść w zakładkę ,,Twoje bilety”. Wówczas będzie opcja pokazania biletu do kontroli – specjalnego kodu, który zostanie zeskanowany przez pracownika Miejskiej Komunikacji Publicznej.
Bilet jest ważny wyłącznie na urządzeniu, z którego dokonano płatność. Ponadto zostaje automatycznie skasowany wraz z momentem zakończenia procesu kupowania (za wyjątkiem Warszawy, gdzie, aby skasować bilet, należy zeskanować w pojeździe kod QR po rozpoczęciu podróży).
Gdzie szukać pomocy odnośnie aplikacji?
W sytuacji pojawienia się jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości warto skorzystać z oficjalnej strony: kliknij tutaj gdzie znajdziemy odpowiedź na wiele pytań, np. czy mogę uzyskać fakturę za zakupione bilety? Tam też można zgłosić problem w momencie niepoprawnego działania aplikacji.