Sklepy odzieżowe oferują mnóstwo ubrań w różnorodnej kolorystyce i fasonie. Zauważalny wzrost produkcji włókien syntetycznych wpływa na to, że głównym materiałem, który możemy spotkać w dyskontach, jest poliester. To polimer stosowany do produkcji m.in. opakowań, butelek, naczyń i tekstyliów. Do produkcji włókien stosuje się głównie poliester o nazwie PET (politereftalan etylenu). W ostatnich latach zwrócono szczególną uwagę na rodzaj surowca, z którego wykonane są przedmioty codziennego użytku, gdyż mogą one wpływać na organizm człowieka. Pod lupę zostały wzięte szczególnie ubrania mające bezpośredni i długotrwały kontakt ze skórą.
Badania poliestru
Stwierdzono, że odzież poliestrowa zaburza proces nawadniania warstw naskórka, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju objawów suchej skóry. Co więcej, ze względu na szorstkość włókien dochodzi do podrażnienia ciała. Istotne okazały się również substancje służące do barwienia ubrań, a w szczególności barwniki zawiesinowe, takie jak: błękit czy czerwień zawiesinowa. Związki te mają właściwości silnie uczulające i rakotwórcze (kancerogenne). Z drugiej strony, barwniki kwasowe i zasadowe mogą absorbować promienie UV i skutecznie chronić przed promieniowaniem.
Uważa się, że włókna poliestrowe są doskonałym miejscem rozwoju bakterii, w przeciwieństwie do tych naturalnych. Tym samym noszenie odzieży poliestrowej w przypadku uszkodzenia skóry może wiązać się z przenoszeniem do organizmu bakterii i zwiększonym ryzykiem rozwoju infekcji wywołanej drobnoustrojami.
Włókna poliestrowe mogą utrudniać termoregulację ze względu na niższą przepuszczalność powietrza, z tej też przyczyny zaleca się, aby sportowcy podczas treningów nosili odzież sportową zawierającą mieszaninę włókien bawełnianych i poliestrowych. Ponadto zauważono, że tkaniny poliestrowe mają negatywny wpływ na właściwości krwi, wpływają na jej parametry hematologiczne oraz układ krzepnięcia.
Na co jeszcze wpływa poliester?
Idąc dalej, działanie poliestru oddziałuje na układ oddechowy. O zaburzeniach dotyczących wymiany gazowej można mówić zwłaszcza w przypadku stosowania takiej odzieży w trakcie wysiłku fizycznego. Ponadto u osób pracujących przy produkcji ubrań z tego surowca zanotowano zwiększone ryzyko zachorowania na astmę, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, przewlekłe zapalenie oskrzeli i płuc czy odmy opłucnowej. Biorąc pod uwagę, że butelki PET zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu człowieka, a im dłużej są w niej przechowywane płyny, proces jest intensywniejszy, tym bardziej należy unikać ubrań wykonanych z poliestru, nie mówiąc już o innych produktach codziennego użycia. Ponadto odzież poliestrowa wpływa niekorzystnie na pobudzenie układu mięśniowego, co może objawiać się uczuciem zmęczenia.
Co zamiast poliestru?
Lekarze wskazują, że zdecydowanie lepszym wyborem dla naszego organizmu będzie wybranie ubrań wykonanych w 100% z bawełny, lnu, wiskozy, jedwabiu czy konopi. Szczególnie warto zwrócić uwagę na bawełnę, gdyż jest włóknem naturalnym i wymaga użycia dużo mniejszej ilości barwnika i chemikaliów, a przy tym ma znacznie lepsze właściwości dla organizmu i skóry. Alternatywą mogą okazać się niektóre włókna chemiczne, takie jak: modal, bambus czy lyocel.
Na podstawie:
Zych, W. Pilis, Wpływ poliestru na zdrowie człowieka, ,,Prace naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie” 2013, t. XII, nr 2.
Lucht, H.S. Weber, F. Widderich, Szkodliwa chemia w plastiku. Niebezpieczeństwo dla ludzi i oceanów, Wydawnictwo GIWK, Hamburg 2020,