W dniu 14 grudnia 1990 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) uchwaliło obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, które od tej pory obchodzimy 1 października każdego roku. Ten dzień miał nie tylko przypominać o istotnej roli osób starszych w społeczeństwie, ale również skłaniać do dyskusji i przełamywania różnych stereotypów dotyczących seniorów i starzenia się, a także wyeliminować sytuacje, w których takie osoby są dyskryminowane.
Jaka jest sytuacja osób starszych w Polsce?
Jak wynika z dokumentu ,,Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce za 2023 r.” przyjętego przez Radę Ministrów, w 2023 r. liczba ludności Polski wyniosła 37,6 mln, w tym blisko 9,9 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej (26,3%).
Idąc dalej: ,,W 2023 r. prawie dwie trzecie osób w wieku 60 lat i więcej (63,2%) wskazało na długotrwałe problemy zdrowotne lub choroby przewlekłe, które trwały (lub przewidywano, że będą trwały) co najmniej 6 miesięcy. Częściej były to kobiety (64,9%) niż mężczyźni (60,6%). W Polsce w 2023 r. z Internetu (w ciągu ostatnich 3 miesięcy poprzedzających badanie) korzystało 4212,3 tys. osób w wieku 60-74 lata, co stanowiło 61,9% ogółu osób w tej grupie wieku, wobec 61,1% w roku poprzednim”.
Te dane świadczą o ciągłej potrzebie nie tylko przeznaczania środków na opiekę medyczną, ale również na profilaktykę chorób, aktywizowanie seniorów i przeprowadzenie działań przeciwdziałających wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu.
Całą informację znajdziemy tutaj: Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce 2023
Wszystkim seniorom życzymy zdrowia, optymizmu i jak najwięcej chęci do podejmowania aktywności, a także dbania o zdrowie psychiczne oraz fizyczne.