W erze cyfrowej coraz częściej zdarza się nam przechowywać dokumenty w wersji elektronicznej, odchodząc tym samym od składowania papierowych wersji dokumentów. Zdarza się, że osoby starsze nie wiedzą, w jaki sposób mogą zeskanować dokument, dlatego doradzamy, jakie narzędzia mogą być w tym przydatne.
Adobe Scan
Pierwszą aplikacją, którą możemy wykorzystać do skanowania jest Adobe Scan. W wersji podstawowej pozwala na wykonanie skanów, a następnie zapisanie ich w formie pliku PDF. Niektóre, inne opcje są dostępne dopiero po wykupieniu pakietu premium, jednakże wersja bezpłatna jest wystarczająca do prostych, domowych czynności.
Po pobraniu aplikacji należy zarejestrować konto – można to zrobić za pomocą konta Apple, Google bądź za pośrednictwem Facebooka. Kiedy już stworzymy konto, wybieramy symbol aparatu do zrobienia skanu. Wówczas zobaczymy podgląd, tak, jakbyśmy robili zdjęcie. Do wyboru mamy również dopasowanie pod względem rodzaju wykonania skanu: tablica, księga, dokument, dowód tożsamości, wizytówka, dzięki czemu aplikacja wybierze odpowiedni dla nas format. Gdy wybierzemy format, naszym zadaniem jest położenie danego dokumentu na płaskiej powierzchni np. na stole, a następnie dotknięcie ekranu. Aplikacja samodzielnie przytnie zdjęcie (możemy to oczywiście skorygować, przesuwając niebieską ramkę wokół dokumentu), a następnie zapisze nasz plik w formie PDF-u.
Na pierwszym zdjęciu dokument umieszczony w polu aparatu
Automatycznie wykadrowany element przez aplikację, który zostanie zamieniony w skan po zapisaniu pliku
Gotowy skan zapisywany przez aplikację
Simple Scan – PDF Scanner App
Drugą, bezpłatną aplikacją, za pośrednictwem której możemy wykonać skan dokumentów jest Simple Scan – PDF Scanner App. W tym przypadku nie trzeba się rejestrować – od razu po zainstalowaniu aplikacji zostajemy przekierowani na główną stronę, na której wybieramy czy chcemy zapisać dokument w formacie PDF czy Images oraz gdzie chcemy przesłać plik po zeskanowaniu. Mamy do wyboru email (poczta elektroniczna), messages (wiadomości), file (folder), photos (zdjęcia) oraz share (udostępnianie). Minusem aplikacji może być występowanie języka angielskiego, jednakże dość łatwo można poznać dostępne funkcje metodą prób i błędów. Podobnie jak w przypadku poprzedniej aplikacji na płaskiej powierzchni kładziemy dokument do zeskanowania, a następnie naciskamy niebieski przycisk ,,Scan Document”. Aplikacja bardzo szybko reaguje i ,,wyłapuje” dokumenty, samodzielnie je przycinając. Później, wystarczy nacisnąć przycisk ,,save”. Należy pamiętać, że tutaj nie ma do czynienia z żadną wirtualną chmurą, w której zapisują się te pliki, wobec czego, jeśli nie podejmiemy odpowiedniej aktywności (np. nie wyślemy pliku na adres mailowy albo nie zapiszemy w folderze na telefonie) nie będzie on już dostępny.
Widok skanu, aplikacja sama dostosowuje obszar skanowany, w prawym rogu znajduje się ikona ,,save” służąca do zapisania pliku