Listopad to miesiąc, w którym szczególnie dba się o zwiększanie świadomości na temat zdrowia mężczyzn, ze szczególnym uwzględnieniem problemów, takich jak: rak prostaty, rak jąder czy zdrowie psychiczne.
Samo określenie ,,movember” to nazwa kampanii zapoczątkowanej w Australi. Jej celem jest zmniejszanie liczby zgonów mężczyzn z powodu chorób, które można skutecznie leczyć lub im zapobiegać. Nazwa ,,movember” to połączenie słowa ,,moustache” oznaczającego wąsy i ,,november” wskazującego na listopad. Mężczyźni w akcie solidarności, w tym miesiącu zapuszczają wąsy, aby sprowokować do dyskusji o zdrowiu, które niestety zbyt często jest tematem tabu.
Sytuacja mężczyzn
Prognozy nie napawają entuzjazmem, gdyż szacuje się, że co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór ten zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie.
Idąc dalej, w Polsce co roku na nowotwór jądra choruje ponad 1500 mężczyzn, jednakże wcześnie wykryty jest możliwy do wyleczenia w niemal 100%. Nowotwory jądra przydarzają się przede wszystkim chłopcom i młodym mężczyznom w wieku 14-35 lat, tym samym stając się najbardziej powszechnym typem nowotworu wśród mężczyzn przed czterdziestym rokiem życia. Warto jednak mieć świadomość, że coraz więcej wiemy na temat czynników mogących wpłynąć na rozwój choroby nowotworowej, jak również na temat profilaktyki i badań profilaktycznych.
Jak badać się samemu?
Każdy mężczyzna może samobadanie jąder wykonać w domu, gdyż polega ono na przetaczaniu jądra pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym od górnego do dolnego bieguna. Badanie powinno być wykonywane najlepiej pod prysznicem lub podczas ciepłej kąpieli przynajmniej raz w miesiącu. Stwierdzenie jakiejkolwiek nieprawidłowości jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem.
Tym, co powinno wzbudzić niepokój i skłonić nas do wizyty u lekarza, będzie:
- niebolesna opuchlizna jądra,
- zmiany w konsystencji jądra,
- obecność guzka w jądrze,
- pobolewanie jądra,
- uczucie dyskomfortu w mosznie, w przypadku trwającego procesu zapalnego – ból jądra,
- rzadziej ginekomastię, czyli powiększenie i tkliwość piersi.
Pierwsze objawy mogą być mało dokuczliwe, a w związku z tym często bagatelizowane przez mężczyznę. Należy pamiętać, że każdy mężczyzna, a szczególnie ten, który znajduje się w grupie ryzyka rozwoju nowotworu, powinien wykonywać regularnie samobadanie jąder.
Podstawową rozpoznania klinicznego raka jądra jest badanie fizykalne, którego doskonałym uzupełnieniem jest ultrasonografia. Z pomocą badanie USG można wykryć bardzo małe zmiany znajdujące się w mosznie i jądrze.
Dbanie o zdrowie nie jest słabością
Mężczyźni najczęściej odwiedzają gabinety lekarskie dopiero wtedy, gdy z ich zdrowiem dzieje się coś niedobrego. Choć popularne jest przekonanie, że mężczyzna powinien wykazywać się siłą i witalnością, a także nie narzekać na swoje samopoczucie, działa ono bardzo krzywdząco wobec mężczyzn, do tego dochodzi strach, a także inne czynniki, takie jak brak czasu, a także niechęć do wydawania pieniędzy na lekarzy.
Sprawdź kampanię ,,Mosznowładcy”, która ma na celu nie tylko namawianie mężczyzn do dbania o swoje zdrowie intymne, ale także umożliwienie realnego skorzystania z bezpłatnej profilaktyki nowotworów jąder i prostaty. W ramach akcji skorzystać można każdego roku z bezbolesnych, nieinwazyjnych badań USG jąder, które adresowane są do wszystkich mężczyzn pomiędzy 18 a 40 rokiem życia.
Tu znajdziesz informację o kampanii, a także jesienne zniżki na badania w różnych placówkach www.mosznowladcy.pl/placowki
Zobacz, na jakie badania możesz liczyć w ramach programu ,,Profilaktyka 40+” – kliknij tutaj
Zrób TO dla JAJ! – jak głosi hasło Mosznowładców!