Miejscami aktywności osób starszych są kluby seniora. Są to grupy nieformalne, tworzone i prowadzone przez samych seniorów, wspierane przez jednostki, przy których powstają. Kluby funkcjonują zazwyczaj przy organizacjach pozarządowych, ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach i domach kultury, spółdzielniach mieszkaniowych, a także przy parafiach. Ich głównym celem jest integracja i aktywizacja społeczna oraz zaspokajanie potrzeb kulturalnych środowiska osób starszych. W klubie nie otrzymamy leczenia ani opieki, ale uzyskamy przestrzeń do wspólnego spędzania czasu.
Jak wygląda organizacja klubu?
Zajęcia w klubie odbywają się w określonym miejscu i opierają się na stałym miesięcznym planie zajęć. Terminy, w tym dni i godziny zajęć, są ustalane przez członków klubu w porozumieniu z osobami prowadzącymi zajęcia. W większości klubów można poszerzyć swoje kompetencje i wypróbować nowych rzeczy. Będą to m.in. lekcje tańca, wspólne oglądanie filmów, koła teatralne, plastyczne i literackie, warsztaty komputerowe, a także nauka języków obcych. Kluby seniora zazwyczaj pobierają symboliczne składki od członków bądź są dofinansowane np. z budżetu gminy.
Kto może się zapisać?
W zależności od danego klubu członkami mogą zostać osoby powyżej 55. lub 60. roku życia. Najważniejsze są dobre chęci i potrzeba poszerzenia swoich codziennych aktywności. Niektóre grupy mają pewne ograniczenia, np. do klubu przyjmują wyłącznie mieszkańców danego osiedla bądź gminy. Wykaz funkcjonujących ośrodków w ramach programu Senior+ można znaleźć na stronie: program senior plus
Kto może stworzyć klub seniora?
Klub seniora może stworzyć każdy, niezależnie od miejsca, jednak wiąże się to z otwarciem firmy, fundacji lub stowarzyszenia. Można jednak spróbować znaleźć ośrodek w naszej okolicy, który jest powiązany z działalnością wobec osób starszych, aby nawiązać z nim współpracę. Dzięki czemu istnieje możliwość ubiegania się o fundusze na działalność placówki. Innym rozwiązaniem jest zwrócenie się do urzędu gminy bądź miasta z pytaniem o utworzenie klubu. Kwestie prawne odnoszące się do klubów seniora reguluje ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od 2015 r. realizuje program ,,Senior+” wspierający jednostki samorządowe w zakresie tworzenia takich miejsc spotkań osób starszych. W ramach programu można zdobyć dofinansowanie na placówkę. Trzeba jednak spełnić pewne warunki i stać się organizacją pożytku publicznego. O stworzenie klubu mogą się ubiegać takie instytucje, jak: Dzienne Domy Opieki Społecznej, Parafie, Spółdzielnie mieszkaniowe, Siedziby Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, ośrodki kultury i fundacje. Najpierw jednak organizacje samorządowe muszą ogłosić konkurs, a organizacja pożytku publicznego może się w ramach konkursu ubiegać o wsparcie. Wymogi konkursu określają: termin, warunki składania ofert, czas realizacji zadań, kryteria wybierania ofert, niezbędne dokumenty, wiek odbiorców docelowych, wysokość środków publicznych na wsparcie, a także wkład własny inwestora. Po złożeniu dokumentów specjalna rada, w sposób jawny wybiera podmiot, który otrzyma finansowanie.
Czy warto się zapisać?
Uczestnictwo w zajęciach klubów seniora ma wiele zalet. Przede wszystkim możemy porozmawiać z innymi ludźmi, wymienić się naszym punktem widzenia i nawiązać trwałe relacje. Ponadto możemy uczestniczyć w różnych zajęciach i kursach, dzięki którym zdobędziemy nowe umiejętności, a także zrealizujemy marzenia, na które wcześniej nie mieliśmy czasu. Dzięki takim miejscom można przynależeć do danej grupy, a tym samym mieć świetną okazję na wyjście z domu i spędzenie aktywnie czasu. Regularne uczestnictwo w zajęciach może wnieść pozytywną energię do naszego życia, uatrakcyjnić plan tygodnia, być tematem do rozmów z bliskimi, a także wpłynąć na poprawę kondycji fizycznej i stanu zdrowia.