Mimo iż od debiutu Chatu GPT w pełnoprawnej wersji minęły już dwa lata, nieustannie budzi on zainteresowanie nie tylko badaczy, ale przede wszystkim społeczeństwa zaintrygowanego i zaniepokojonego nową technologią. Produkt został stworzony przez amerykańskie laboratorium badawcze OpenAI specjalizujące się w dziedzinie sztucznej inteligencji. W swoim założeniu ma być wykorzystywany do generowania odpowiedzi na pytania wprowadzane przez użytkowników i korzystać ze zbiorów danych dostępnych w Sieci.
Jak działa czat?
Posługiwanie się Chatem GPT jest bezpłatne i wymaga wejścia na stronę www.chatgpt.com oraz zarejestrowania. Do utworzenia konta niezbędne jest wskazania adresu e-mail oraz przygotowanie hasła. Po jego stworzeniu otrzymamy link (odnośnik) na poczcie elektronicznej w celu potwierdzenia założenia konta.
Możemy z niego korzystać na przeglądarkach internetowych podczas używania komputera, a także za pośrednictwem telefonu w przeglądarce bądź dedykowanej aplikacji. Chat GPT zastrzega jednak, że może popełniać błędy ze względu na brak aktualizacji w czasie rzeczywistym (wykorzystuje dane do września 2021 r.), powielanie informacji ze źródeł internetowych, złożoność języka, co może powodować błędne interpretacje, a także trudności w zrozumieniu kontekstu i przekazania odpowiedzi na pytanie, jeśli zostało ono zadane w sposób mało precyzyjny. Chat GPT nie pokazuje również źródła swoich informacji. Istnieją również płatne wersje czatu, które bazują na aktualniejszych informacjach dostępnych w Sieci.
Potencjał czy zagrożenie?
W debacie publicznej poruszana jest kwestia szans, wyzwań i zagrożeń związanych z użyciem tego narzędzia. Wśród potencjalnego wykorzystania czatu wymienia się poprawienie komunikacji z pacjentami, rekomendowanie określonej terapii, szeroko pojętą edukację medyczną, analizę danych, przygotowanie sprawozdań i podsumowań, tworzenie tekstów, zautomatyzowanie niektórych procesów w firmach, powiększanie grup odbiorców produktów ze względu na określenie preferencji osób odwiedzających strony, a także tworzenie tłumaczeń.
Na ten moment jednak uważa się, że odpowiedzi generowane przez Chat GPT są oparte na bazie danych wykorzystanych podczas uczenia algorytmu, dlatego nie mogą stanowić zamiennika specjalistycznej porady uzyskanej przez lekarza. Ponadto Chat GPT nie ma świadomości ani własnych uczuć, przekonań czy też doświadczeń, dlatego też nie sprawdzi się w roli towarzysza rozmowy, ponieważ generuje odpowiedzi na podstawie surowych danych.
Wśród jego zalet można wymienić pomoc w procesie kształcenia medycznego, a także usprawnienie procesów klinicznych i diagnostycznych. Również w edukacji szkolnej może być pomocnym narzędziem w wytłumaczeniu krok po kroku, co należy zrobić, aby rozwiązać zadanie, utrwaleniu zasad językowych na podstawie wygenerowanych przykładów, a także skutecznym przygotowaniu streszczenia.
O ile może stanowić dodatkowe źródło informacji, niestety w wielu branżach wymaga stałego nadzoru personelu, gdyż z uwagi na trudności w interpretowaniu kontekstów kierowanych poleceń, zdarza mu się przekazywać błędne odpowiedzi, co w medycynie jest niedopuszczalne. Ma także trudności z kierowaniem się przyjętymi normami społecznymi, a także etyką.
Rada Unii Europejskiej przyjęła w dniu 21.05.2024 r. przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzieląc tym samym technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne i zakazane w Unii Europejskiej. Ma być to przełomowa regulacja klasyfikująca AI pod względem potencjalnego ryzyka, biorąc pod uwagę surowość przepisów w miarę rosnących szkód powodowanych sztuczną inteligencją.
Są to pierwsze tego typu przepisy na świecie związane z obawami przed rozpowszechnianiem fałszywych informacji, wizerunków osób, a także łamaniem praw twórców, dając nadzieję na to, że odpowiednie organy będą dbały o zachowanie bezpieczeństwa w Sieci.