Masz wątpliwości co do tego, czy osoba, która świadczy porady lekarskie, faktycznie ma do tego uprawnienia? Skorzystaj z Centralnego Rejestru Lekarzy. Jest to specjalna strona umożliwiająca sprawdzenie podstawowych informacji o lekarzu i lekarzu dentyście. Wyszukiwanie odbywa się na podstawie numeru prawa wykonywania zawodu (PWZ), imienia i nazwiska lub numeru PESEL. W praktyce oznacza to, że wystarczy wpisać imię i nazwisko, żeby nastąpiło wyszukiwanie. Centralny Rejestr Lekarzy RP prowadzony jest przez Naczelną Izbę Lekarską na podstawie danych przekazywanych przez wszystkie Okręgowe Izby Lekarskie w cyklu miesięcznym.
Skorzystaj z wyszukiwarki
W celu wyszukania informacji należy wejść na stronę: www.rejestr.nil.org.pl/, wpisać imię i nazwisko, a następnie zaakceptować powyższe warunki (zasady korzystania z serwisu) i zaznaczyć, że nie jesteśmy robotem, tylko prawdziwym użytkownikiem.
Jeśli dany lekarz występuje w bazie, zobaczymy: numer prawa do wykonywania zawodu, numer seryjny dokumentu uprawniającego, datę uzyskania uprawnień, a także występujące specjalizacje. W bazie znajdują się również lekarze, którzy zakończyli swoją działalność, np. z powodu śmierci.
Czym jest prawo wykonywania zawodu?
Lekarze i lekarze dentyści, którzy po zakończeniu edukacji chcą wykonywać swój zawód, muszą uzyskać prawo wykonywania zawodu (PWZ). Jest to uprawnienie, przyznawane przez okręgową radę lekarską (ORL), działającą w okręgowej izbie lekarskiej (OIL), której członkiem chce być lekarz.
PWZ jest potwierdzane dokumentem o nazwie „Prawo wykonywania zawodu lekarza” lub „Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty”. Każde PWZ ma numer. Lekarze, którzy otrzymali prawo wykonywania zawodu, są rejestrowani w ogólnodostępnym Centralnym Rejestrze Lekarzy, który prowadzi Naczelna Rada Lekarska.
Jakie warunki musi spełniać lekarz, aby uzyskać PWZ?
Aby otrzymać nieograniczone prawo wykonywania zawodu lekarza/ lekarza dentysty w Polsce, musisz wykazać:
- pełną zdolność do czynności prawnych
- stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu lekarza lub lekarza dentysty
- nienaganną postawę etyczną.
Musisz też wykazać posiadanie tytułu zawodowego i kwalifikacji formalnych składając:
- dyplom ukończenia studiów na kierunku lekarskim wydany przez polską szkołę wyższą lub dyplom wydany w państwie spoza Uni Europejskiej.
- dokument potwierdzający odbycie stażu podyplomowego lub uznanie stażu podyplomowego odbytego poza Polską oraz
- świadectwo zdania Lekarskiego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego.
albo
- dokument potwierdzający formalne kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty, spełniające minimalne wymogi kształcenia określone w przepisach prawa Unii Europejskiej, wydany przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej (w tym Wielką Brytanię w czasie kiedy była członkiem UE).