Już 28.11 i 29.11 odbędą się dwie konferencje dotyczące spraw seniorów realizowane przez Fundację Via Salutis.
Pierwsza z nich, zaplanowana na dzień 28.11, pod tytułem ,,Idea poradnictwa gerontologicznego — czym jest, po co i komu służy?” rozpocznie się o godzinie 9:00 na Uniwersytecie WSB Merito Opole (wcześniej Wyższa Szkoła Bankowa). Druga zaś, odbędzie się 29.11 pod hasłem ,,Edukacja do starości – innowacja czy konieczność?” i podobnie jak poprzednia odbędzie się na Uniwersytecie WSB Merito Opole o godz 9:00.
Jakie tematy będą poruszane podczas konferencji?
Pierwsza konferencja jest okazją do zaprezentowania idei poradnictwa gerontologicznego oraz Mobilnej Poradni Psychogerontologicznej Via Salutis, a także do spotkania się przedstawicieli różnych instytucji i organizacji, które swoją działalnością odpowiadają na potrzeby wynikające ze starzejącego się społeczeństwa, zajmują się badaniami, poradnictwem, opracowywaniem nowych rozwiązań.
Podczas konferencji usłyszymy wykład prof. Zofii Szaroty pt. „Doradca geragogiczny — zawód przyszłości” i wspólnie zastanowimy nad kształtem i kierunkiem rozwoju poradnictwa dedykowanemu dorosłemu klientowi w wieku senioralnym.
Fundacja Via Salutis zaprezentuje doświadczenia z prowadzonej od 2024 roku Mobilną Poradnię Psychogerontologiczną, w której świadczy poradnictwo zdrowotne, społeczne, obywatelskie, zawodowe, w różnych formach — wykładów, warsztatów i konsultacji indywidualnych.
Z usług Poradni korzystają osoby w wieku senioralnym, członkowie ich rodzin, opiekunowie formalni i nieformalni, wolontariusze, a także instytucje zainteresowane stworzeniem i rozwijaniem oferty poradniczej, edukacyjnej i aktywizacyjnej dla osób dorosłych oraz w wieku senioralnym.
Podczas Konferencji będzie okazja do poznania dobrych praktyk, poszerzenia perspektywy zagadnień poradniczych.
Swój udział jako prelegenci potwierdzili m.in. przedstawiciele Fundacji „Z sercem do pacjenta”, realizujący profilaktykę w zakresie chorób cywilizacyjnych i ogólnopolski event „Centralny Klub Pacjenta”, „Lex Cultura” zajmujący się prawem srebrnego konsumenta, „Centrum Montessori Senior” świadczące poradnictwo skierowane do osób i rodzin dotkniętych chorobami neurodegeneracyjnymi, „Fundacja Era Psyche” wspierająca klienta w zakresie usług psychologicznych oraz „Fundacja Sztukowanie Pamięci” specjalizująca się w działaniach na rzecz poprawy sytuacji osób z zaburzeniami poznawczymi, w tym dotkniętych chorobami neurodegeneracyjnymi.
Druga konferencja ,,Edukacja do starości – innowacja czy konieczność?” jest poświęcona problematyce wieku oraz jej miejsca w programach edukacji na różnych etapach. Celem konferencji jest zainicjowanie dyskusji na temat kształcenia i wychowywania kolejnych pokoleń z myślą o godnym, aktywnym i pełnym uczestnictwie w życiu społecznym w każdym etapie życia. Wspólnie zastanowimy się, jak przygotować młodsze pokolenia do starości, czy system edukacyjny jest gotowy na wyzwania, które przyniesie przyszłość lub jak go wesprzeć w realizacji edukacji do/i o starości.
Konferencja jest skierowana do kadry zarządzającej odpowiedzialnej za politykę edukacyjną w regionach, nauczycieli, dyrektorów szkół, edukatorów, pracowników instytucji oświatowych, a także wszystkich tych, którym bliska jest idea holistycznej edukacji na rzecz długowiecznego i świadomego życia.
Konferencja objęta została honorowym patronatem Pani Minister ds. Polityki Senioralnej Marzeny Okły – Drewnowicz, Pani Senator Agnieszki Kołacz- Leszczyńskiej oraz Pani Moniki Wielichowskiej – Wicemarszałkini Sejmu.
W programie m.in. wykład pani Profesor Zofii Szaroty pt. Edukacja gerontologiczna: nauczyć się starości.
Konferencja zbiega się z zapowiedzianym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadzeniem w kolejnym roku szkolnym edukacji do starości, której treści w szkole ponadpodstawowej planuje się przekazywać w przedmiotach edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.
Więcej na temat tej konferencji: tutaj