Rosnącą popularnością wśród wybieranych zajęć cieszy się zumba. Ta forma zajęć fitness przywędrowała do Polski prosto z Kolumbii. Szerzej rozpowszechniona została we Florydzie, a później w całych Stanach Zjednoczonych aż trafiła do Europy. Mówi się, że gdyby nie konieczność improwizowania zajęć przez instruktora aerobiku – Alberto Pereza – nie doszłoby do stworzenia tak innowacyjnego połączenia tańca i fitnessu.
Z czego składają się zajęcia?
Zajęcia zumby składają się z odrębnych układów tanecznych i są wykonywane do różnych utworów. Zazwyczaj każda piosenka stanowi osobny układ, który łączy elementy tradycyjnego aerobiku oraz kroków tanecznych. Podstawowymi rytmami zumby są: salsa, reggaeton, cumbia, merengue, a niekiedy również bachata, cza-cza, salsa, rumba, hip-hop i inne ruchy wymyślone przez instruktora.
Podstawowym założeniem Zumby jest łatwa choreografia połączona z dobrą zabawą w radosnej atmosferze przy akompaniamencie motywującej muzyki. Oprócz klasycznej odmiany zumby pojawiły się również jej odłamy o innym charakterze, np. ćwiczenia ukierunkowane na poprawę wytrzymałości układu sercowo-naczyniowego, wzmocnienie mięśni, czy też zajęcia w wodzie. Istnieje również Zumba Gold, czyli Zumba dla seniora, charakteryzująca się mniejszym poziomem intensywności i spokojniejszym tempem oraz Zumba Gold Toning — pozwalająca na wykorzystanie przez seniorów ciężarków do ćwiczeń po to, aby wzmocnić mięśnie całego ciała. Zdarza się, że zajęcia z Zumby są prowadzone w wodzie i stanowią formę aqua fitnessu.
Jakie są zalety zumby?
Wśród zalet podejmowania tego typu aktywności można wymienić: kształtowanie prawidłowej postawy ciała, wzmocnienie i aktywizację mięśni, poprawę gibkości, a także funkcjonowania układu krążenia i oddechowego. Zumba będzie również pomocna w procesie odchudzania i zwiększania świadomości ciała.
Z uwagi na fakt, iż zumba jest szybką i intensywną formą taneczną, wiąże się z występowaniem kontuzji i urazów, a w szczególności narażeniem stawów kolanowych, skokowych, ramiennych i kręgosłupa, przez co nie jest zalecana jako aktywność dla wszystkich. Przeciwskazaniami do udziału w zajęciach będą m.in.: choroby reumatyczne, osteoporoza, otyłość, bóle i choroby kręgosłupa, niedawno przebyte operacje, złamania oraz kontuzje, a także niewydolność krążeniowo-oddechowa.
Tym samym do uczestnictwa w zajęciach należy podchodzić rozsądnie, biorąc pod uwagę możliwości organizmu. Jeśli mamy wątpliwości, czy powinniśmy zapisać się na takie zajęcia, najlepiej tę kwestię skonsultować z lekarzem.
Źródło:
D. Olko, Aktywność fizyczna – przyjemność czy obowiązek? Analiza społeczno-kulturowych uwarunkowań komercyjnego sukcesu Zumba Fitness, ,,Przegląd Socjologii Jakościowej”, tom XI, nr 2, 2015.
A. Witkowska, M. Grabara, Aktywność fizyczna i trening zdrowotny seniorów, Wydawnictwo Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Katowice 2021.