Utrzymanie kondycji fizycznej jest niezwykle ważne w życiu człowieka. Nic więc dziwnego, że popularne stają się różne formy aktywności. Rosnącą popularnością cieszy się nordic walking. Czy znacznie różni się od zwykłego spaceru i czy jego uprawianie wiąże się z korzyściami dla organizmu?
Skąd wzięła się idea nordic walking?
Ta popularna dyscyplina swoimi początkami sięga do Finlandii i lat 20. XX wieku. Jej głównym zadaniem miała być pomoc w utrzymaniu sprawności ruchowej przez osoby uprawiające narciarstwo biegowe, szczególnie, gdy aura pogodowa nie pozwala na typowe treningi. Tym samym stała się alternatywną formą ćwiczeń, którą zaczęli uprawiać nie tylko narciarze. Coraz większą uwagę poświęcano temu nietypowemu sportowi i na podstawie wielu badań stwierdzono, że pozytywnie wpływa na kondycję i kształtowanie sylwetki.
Czym się różni od zwykłego spaceru?
Główną różnicą pomiędzy spacerem a marszem z kijkami jest technika i wyposażenie. Nogi i ręce, podobnie jak podczas normalnego chodu, mają poruszać się naprzemiennie, kroki stawiane są od pięty przez śródstopie, a wybicie powinno następować z palców. Podczas marszu kijki kieruje się do tyłu i trzeba wbijać je mniej więcej w połowie długości pomiędzy jedną a drugą stopą. Uznaje się, że nordic walking jest najbardziej naturalną formą aktywności, która sprzyja aktywizacji górnej części ciała, zapewniając harmonijną pracę całego organizmu.
Prozdrowotne korzyści
Jak już wcześniej wskazano, nordic walking zapewnia kompleksowy trening całego ciała, poprawiając ogólną wydolność organizmu, a także zwiększając wytrzymałość, równowagę i koordynację ruchów. Przy tym poprawie ulega również siła mięśni ramion i obręczy barkowych. Ponadto uważa się, że oprócz zapewnienia aktywności fizycznej, ten sport pomaga zredukować stres i zmniejszyć obciążenie psychiczne.
Dlaczego zachęca się seniorów do marszu z kijkami?
Do uprawniania tej dyscypliny nie wymagane są duże środki finansowe. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie obuwie sportowe oraz wyposażenie, którego dostępność na rynku jest na prawdę spora. Ten rodzaj aktywności jest uniwersalny, niezależnie od wieku czy płci. Sprawdzi się podczas górskich wędrówek, a także w miejskich parkach. Ponadto jest uznawany za jedną z najbezpieczniejszych form służących utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej. Wpływa pozytywnie na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, rozluźnienie mięśni, a także na pamięć, gdyż takie treningi wymagają dobrej orientacji w terenie.
Na początku warto rozpocząć wędrówki, biorąc pod uwagę mniejszą intensywność, a z czasem, kiedy dojdziemy do wprawy i opanujemy technikę marszu, stopniowo ją zwiększać. Do ćwiczeń możemy przystąpić wraz z bliskimi i przyjaciółmi, dzięki czemu może być to dodatkowa forma spędzania czasu. Przeciwskazaniem do uprawiania tego typu aktywności będą jednak problemy z ruchomością kończyn, tym samym, jeśli mamy zwichnięty nadgarstek bądź kostkę, zdecydowanie nie powinniśmy przystępować do ćwiczeń.