Jednym z dokumentów uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w państwach członkowskich Unii Europejskiej jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego znana jako EKUZ.
Dzięki niej mamy prawo do leczenia w czasie wyjazdu turystycznego bądź związanego z pracą zarobkową w większości krajów europejskich, a także Islandii, Lichtenstein, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Jest ona również ważna na terytoriach zamorskich, takich jak: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Muquelon, Gujana Francuska, Azory, Madera, Majorka czy Wyspy Kanaryjskie.
Komu może zostać wydana karta EKUZ?
Karta może zostać wydana wyłącznie osobom, które zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego lub tym, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych zgodnie z przepisami krajowymi. Nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami, o ile obowiązuje nas ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Należy jednak pamiętać, że oferowane leczenie następuje wówczas, gdy dochodzi do sytuacji nieplanowanych. W innej przypadkach koszty leczenia muszą zostać pokryte z własnej kieszeni. Ponadto zasady leczenia przysługują na takich samych zasadach, jak dla obywateli danego kraju. Tym samym np. w Austrii konieczne jest opłacenie kosztów wezwania karetki, zaś w Niemczech za każdy dzień pobytu w szpitalu zapłacimy 10 euro. Rozliczenie leczenia odbywa się między instytucjami, czyli odpowiednikiem naszego Narodowego Funduszu Zdrowia. W wielu sytuacjach, nawet jeśli mamy kartę EKUZ, konieczne będzie opłacenie wizyty, a dopiero po powrocie do Polski złożenie odpowiedniego wniosku o refundację. Taki dokument należy wysłać na właściwy adres. Wzór znajduje się na stronie: www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/zwrot-kosztow-leczenia-w-panstwach-ueefta-/
Nie każdy lekarz za granicą ma umowę z ubezpieczalnią, dlatego przed skorzystaniem z usług, warto sprawdzić, czy honoruje kartę EKUZ. Karta nie okaże się przydatna, gdybyśmy oczekiwali zabiegu korekty zaćmy bądź innych zabiegów planowanych. W przypadku nagłego zachorowania EKUZ nie pokryje kosztu powrotu do kraju.
Gdzie uzyskamy kartę?
Kartę można uzyskać osobiście w oddziale NFZ bądź online za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, w aplikacji moje IKP. Wzór wniosku, a także informację, w jaki sposób należy go złożyć znajdziemy na stronie: www.pacjent.gov.pl/ekuz
Prawo do posługiwania się kartą utracimy, gdy zakończymy pracę, otrzymamy urlop bezpłatny, zawiesimy bądź zakończymy działalność, stracimy status osoby bezrobotnej, prawo do emerytury lub renty, status rolnika, a także, gdy stracimy prawo do świadczenia społecznego innego niż zasiłek dla osób bezrobotnych, emerytura lub renta oraz gdy rozwiążemy umowę dobrowolnego świadczenia ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ. W takich sytuacjach posługiwanie się kartą będzie możliwe jeszcze tylko przez 30 dni.
Jeśli interesują nas zasady leczenia w danym kraju, warto wejść na stronę: www.pacjent.gov.pl/artykul/zasady-leczenia-w-ramach-ekuz. Właśnie tam znajduje się lista państw, a także zasady leczenia. Po wybraniu danego państwa np. Austrii, zobaczymy ogólne zasady korzystania z opieki medycznej, informację jak korzystać z leczenia, a także za co koniecznie należy zapłacić. W tym przypadku koszt pobytu w szpitalu za dzień kosztuje od 12 do 20,10 euro, a na leczenie stomatologiczne obowiązuje częściowa odpłatność.