Tysiące tekstyliów trafia na wysypiska śmieci, jednak nie wszyscy są świadomi tego, z czym to się wiąże. Branża tekstylna jest piątym największym źródłem emisji gazów cieplarnianych, co negatywnie wpływa na środowisko. Inną kwestią jest to, że wielu konsumentów dokonuje zakupów pod wpływem chwili, bez namysłu, a następnie pozbywa się ubrań, które przestały się podobać. Co więcej, nie ma żadnych przepisów dotyczących segregacji ubrań.
O ile przekazanie odzieży do specjalnego kosza na odzież używaną daje możliwość ponownego wykorzystania materiałów, o tyle nadal ok. 22% społeczeństwa wyrzuca ubrania bezpośrednio do kosza na śmieci, przez co uniemożliwia się odzyskanie surowców.
Badania jednak napawają pewnego rodzaju entuzjazmem, gdyż 46% osób deklaruje, że byłaby gotowa oddawać ubrania regularnie do sklepów w zamian za odzyskanie części środków na kartę podarunkową. Konsumenci uważają również, że niepotrzebne ubrania powinny trafiać do najbardziej potrzebujących, jednakże jest to proces, w którym uczestniczy każda osoba.
Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami?
Pojawia się więc pytanie, gdzie można oddać ubrania tak, aby faktycznie mogły jeszcze komuś posłużyć, a nie tylko stać się kolejnym odpadem? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć na stronie www.rzutberetem.eco. Jest to specjalnie stworzona strona, na której można znaleźć informację o najbliższym miejscu oddania tekstyliów wraz z oceną przejrzystości działań operatora. Rzutberetem.eco to aplikacja rozwijana przez Fundację Problematy. Dzięki mapie każdy, kto ma zbędne ubrania, może znaleźć lepszą alternatywę niż kubeł na zmieszanie odpady.
Jak działa strona?
Po wejściu na stronę www.rzutberetem.eco i wybraniu zakładki ,,mapa” mamy podgląd do mapy kraju wraz ze wskazanymi kolorami punktami, gdzie możemy oddać różnego rodzaju materiały. Po lewej stronie wyświetla się wówczas zakładka ,,typ”, a wśród nich ubrania, buty, pościel, pluszaki, bielizna czy ręczniki. Dalej mamy do wyboru płeć – męskie, damskie, dziecięce. Kolejna istotna informacja to stan – w dobrym stanie czy zużyty. Przedostatni punkt do zaznaczenia to typ poszukiwanego miejsca – mamy do wyboru kontenery na odzież oraz placówki, które tekstylia przyjmują. Ostatni punkt to przejrzystość, która może być wysoka, niska lub określona jako brak, gdy nie ma wiedzy na ten temat.
W ten sposób możemy oddawać ubrania i inne rzeczy ze świadomością, że posłużą drugiemu człowiekowi. Po wybraniu określonego punktu zostaną wskazane informacje, takie jak: nazwa, data sprawdzenia miejsca, godziny otwarcia, przejrzystość, płeć, stan, strona internetowa i dodatkowe informacje. Są tam również wskazane sklepy, które przyjmują odzież.
Jeśli chcemy przeczytać więcej o drugim życiu ubrań i świadomości konsumenckiej, warto zajrzeć na stronę www.kampania17celow.pl/raporty/drugie-zycie-ubran/ przedstawiającej raport dotyczący postaw Polaków względem podejścia do odzieży