Renta wdowia – obywatelski projekt ustawy wkrótce wejdzie w życie
Wprowadzenie ustawy o rencie wdowiej było jednym z elementów obietnicy wyborczej. Renta wdowia miałaby na celu poprawić jakość życia seniorów, którzy utracili współmałżonka. Szacuje się, że z programu skorzystałoby około dwóch milionów emerytów. Rząd zatwierdził wdrożenie zapowiadanych świadczeń, biorąc pod uwagę możliwości finansowe budżetu państwa. Tym samym już wkrótce będzie można składać wnioski o ich przyznanie.
Na czym ma polegać to świadczenie?
Renta wdowia ma polegać na wypłacie wdowie lub wdowcowi uprawnionemu do emerytury czy renty części świadczenia emerytalno-rentowego po zmarłym małżonku lub odwrotnie, jeżeli to będzie korzystniejsze dla osoby owdowiałej, pełnego świadczenia po małżonku i części własnego świadczenia. Dlatego mówi się o nich inaczej jako o świadczeniach zbiegowych. Obecnie, czyli do końca 2024 r., w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty tylko jednego świadczenia. Osoba uprawniona do takich świadczeń musi dokonać wyboru, które świadczenie chce otrzymywać. Jeśli jednak nie podejmie decyzji sama, będzie otrzymywać wyższe świadczenie.
Kogo będzie obowiązywało?
Do uzyskania świadczenia będzie trzeba spełnić określone warunki:
– osiągnąć wiek emerytalny zgodnie z art. 24 ust.1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a więc w przypadku kobiet mieć co najmniej 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65 lat;
– pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, ale nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim;
– nabyć prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Od kiedy?
Projekt ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, z zastrzeżeniem, że nabycie prawa do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby od 1 lipca 2025 roku. Takie przesunięcie, według Rady Ministrów, jest konieczne po to, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy mogły odpowiednio przygotować się do realizacji projektu.
Jak uzyskać świadczenie?
Aby uzyskać tzw. rentę wdowią będzie konieczne złożenie niezbędnego wniosku. Wzór zostanie opublikowany na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, będzie można go złożyć elektronicznie. Na ten moment wzór wniosku nie został jeszcze opublikowany.
Jaka będzie wysokość renty?
Według prognoz, kwota świadczenia przez pierwsze półtora roku, czyli od 1 lipca 2025 r. do końca 2026 r. ma wynosić 15% od podstawy. Od stycznia 2027 r. wdowy i wdowcy mają otrzymać pełną kwotę świadczenia, ale po obliczeniu według wskaźnika 25% emerytury zmarłego albo renty przysługującej po nim. Stawki jednak mają się zwiększać i poprawić standard życia osób starszych, chroniąc ich tym samym przed ubóstwem. Co więcej, będzie obowiązywał limit renty wdowiej – trzykrotność najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł). Do tego limitu wliczane są również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki, przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia. W 2028 r. Rada Ministrów ma dokonać weryfikacji wskaźnika wysokości świadczeń w zbiegu, i tym samym ocenić możliwość oraz zasadność podwyższenia.
Więcej informacji na ten temat możemy znaleźć na stronie: www.samorzad.gov.pl/web/gmina-branszczyk/zus-renta-wdowia—wnioski-od-stycznia-2025-r-jakie-warunki-nalezy-spelnic