Każdy człowiek starość przeżywa w inny sposób, gdyż jest wynikiem pewnego przyjętego planu działania i efektem różnych okoliczności, na które często nie mamy wpływu. Rozwój cywilizacji sprawił, że zaczęto zwracać uwagę na potrzeby osób starszych i konieczność dalszego ich edukowania. Właśnie z tego powodu powstały uniwersytety trzeciego wieku pobudzające osoby starsze do aktywnego starzenia się, a także pomagające im w zarządzaniu wolnym czasem.
Jaka jest misja uniwersytetów trzeciego wieku?
Główną misją uniwersytetów trzeciego wieku jest pomoc w rozwoju seniorów, a także przeprowadzanie oraz analizowanie badań dotyczących procesów starzenia się i samej starości, po to, aby zdołać zoptymalizować ich życie. Model i zakres działań tego typu placówek w poszczególnych krajach jest inny. Niektóre opierają się tylko na związku uniwersytetów z uczelniami wyższym, środowiskiem uniwersyteckim i nastawieniem na upowszechnianie wiedzy, inne angażują wyłącznie osoby nieaktywne zawodowo i niemające obowiązków rodzinnych.
W Polsce przewagę mają uniwersytety działające przy stowarzyszeniach, które prowadzą działalność popularnonaukową, a także te znajdujące się przy domach kultury, bibliotekach i tym podobnych miejscach. Wśród głównych celów tego typu działalności należy wymienić włączanie osób starszych do systemu kształcenia ustawicznego za sprawą udziału w wykładach, seminariach i nauce języków obcych oraz aktywizację intelektualną, psychiczną i fizyczną. Do bardziej szczegółowych zadań można wliczyć: naukę zdrowego stylu życia, zasad odżywiania, zajęcia gimnastyczne, rehabilitacyjne i turystykę, wdrażanie profilaktyki gerontologicznej, organizację różnego rodzaju zajęć związanych z pasjami seniorów, a także wzmocnienie samooceny.
Jaką ofertą dysponują uniwersytety trzeciego wieku?
Oferta zajęć w każdym uniwersytecie trzeciego wieku będzie inna, jednakże oparta na podobnych założeniach. We Wrocławiu seniorzy mogą uczestniczyć w wykładach audytoryjnych i otwartych poświęconych takiej tematyce, jak: psychologia późnej dorosłości, świat przyrody, sztuka i obyczaje, zdrowie od kuchni i wiele, wiele innych. Mają do wyboru warsztaty dziennikarsko-literackie, teatralne, psychologiczne, a także związane z podstawą obsługi komputera i nowoczesnymi technologiami. Jeśli mają potrzebę nauki języka, mogą uczyć się angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego na różnych poziomach zaawansowania, dzięki czemu również te osoby, które mają już pewne umiejętności, znajdą dla siebie przestrzeń. Ponadto dla zdrowia fizycznego zaplanowano dla nich zajęcia z gimnastyki, tai chi, jogi czy też terapii tańcem. Wykłady i zajęcia prowadzą eksperci z danej dziedziny, co sprawia, że pozyskana wiedza będzie merytoryczna i przydatna w codziennym życiu.
Gdzie można znaleźć taki uniwersytet?
Chcesz dołączyć do uniwersytetu trzeciego wieku? Sprawdź, czy w twojej okolicy zorganizowano tego typu przedsięwzięcie. Listę uniwersytetów znajdziesz na stronie: https://uniwersytety-trzeciego-wieku.studentnews.pl/?utm_source=chatgpt.com z podziałem na województwa.
Jakie warunki należy spełnić, aby dołączyć?
Aby dołączyć do Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) w Polsce, zazwyczaj należy spełnić kilka podstawowych warunków, choć mogą się one różnić w zależności od placówki. Oto najczęściej występujące wymagania:
Wiek: Z reguły UTW są przeznaczone dla osób po 50. lub 60. roku życia, w zależności od uczelni. Często nazywa się je ,,uczelniami dla seniorów”, choć wiek minimalny może różnić się w zależności od konkretnego uniwersytetu.
Otwarty dostęp: Wiele UTW nie ma szczególnych wymagań co do wykształcenia. Zajęcia są dostępne dla osób, które chcą się rozwijać intelektualnie, niezależnie od ich wcześniejszego poziomu wykształcenia.
Rekrutacja: Aby dołączyć, często trzeba przejść proces rekrutacyjny. W jego ramach może być wymagane:
- Złożenie formularza zgłoszeniowego (online lub papierowego).
- Opłata rekrutacyjna (nie zawsze obowiązkowa, ale w wielu miejscach jest symboliczna opłata związana z uczestnictwem).
- Zaświadczenie lekarskie (w niektórych przypadkach, szczególnie gdy przewidziane są zajęcia fizyczne).
- Zdarza się, że wśród warunków jest również pozostawanie osobą niezatrudnioną.
Opłaty: Wiele UTW ma symboliczne opłaty, które mogą obejmować koszt zajęć edukacyjnych, warsztatów, wykładów, wyjazdów, czy innych wydarzeń. Czasem opłaty te mogą być zróżnicowane, w zależności od liczby uczestników, oferty programowej oraz lokalnych możliwości finansowych.
Programy i oferta: UTW oferują szeroki wachlarz programów, od wykładów po warsztaty praktyczne, kursy komputerowe, artystyczne, językowe i sportowe. Zajęcia są zwykle dostosowane do potrzeb seniorów, zarówno pod kątem poziomu trudności, jak i dostępności czasowej.
Warto skontaktować się bezpośrednio z interesującym nas UTW, aby poznać szczegóły oferty, terminy zapisów oraz szczegółowe warunki uczestnictwa. Informacje można znaleźć na stronie internetowej lub kontaktując się z biurem UTW w danej placówce.