W trosce o potrzeby najstarszej grupy obywateli Wrocławia powstała Wrocławska Karta Seniora. Jest to rodzaj zniżek i ofert dedykowanych osobom, które ukończyły 60 lat i więcej. Można wśród nich wymienić darmowe lub zniżkowe wejścia na wydarzenia kulturalne i edukacyjne organizowane przez teatry, kina, domy kultury, centra aktywności oraz stowarzyszenia. Będą to również zniżki na zajęcia sportowe i rekreacyjne, rabaty na usługi prozdrowotne i porady specjalistyczne, a także zniżki na wybrane produkty i usługi w sklepach.
Jakie karty można uzyskać we Wrocławiu?
W zależności od wieku możemy uzyskać inny rodzaj karty:
- Srebrna Wrocławska Karta Seniora przysługuje wszystkim mieszkańcom, którzy skończyli 60 lat. Uprawnia do darmowych lub zniżkowych wejść na wydarzenia kulturalne, edukacyjne i międzypokoleniowe.
- Złota Wrocławska Karta Seniora jest dedykowana osobom, które skończyły 75 lat. Daje możliwość skorzystania ze zniżek, a także dwóch darmowych przejazdów taksówką w ramach programu Taxi75+.
- Szmaragdowa Wrocławska Karta Seniora przeznaczona dla mieszkańców mających skończone 90 lat. Oferuje wszystkie zniżki i oferty przysługujące Srebrnej Wrocławskiej Karcie Seniora oraz bezpłatne usługi przeprowadzone bezpośrednio w domu, takie jak: strzyżenie i uczesanie z dojazdem, pedicure podologiczny i manicure, optometrysta, protetyk słuchu, naprawa protezy zębowej, sprzątanie mieszkania i pranie, a także drobne naprawy w domu seniora. Wszystko w celu poprawy jakości życia i komfortu najstarszych mieszkańców Wrocławia.
Wniosek o uzyskanie karty można złożyć osobiście, w odpowiednim punkcie. Należy wówczas przygotować dokument tożsamości wraz z niezbędnymi danymi, takimi jak: imię i nazwisko, numer PESEL, rok urodzenia, adres zamieszkania oraz numer telefonu. Dodatkowo można podać również adres e-mail, aby otrzymywać informacje o wydarzeniach dla seniorów na bieżąco. Od razu po wypełnieniu formularza otrzymujemy kartę. Jest ona wydawana bezpłatnie.
Gdzie i jak można złożyć wniosek?
Miejscem złożenia wniosku jest Wrocławskie Centrum Seniora znajdujące się na Placu Dominikańskim 6, w pokoju 15. Jest to punkt czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 – 15:00. Usługa jest bezpłatna.
Wyrobienie karty jest dostępne również w siedzibie Przestrzeni Trzeciego Wieku — Strefa Kultury Wrocław na placu Solidarności 1/3/5/ we Wrocławiu, a dokładnie w Punkcie Informacyjnym, pokój nr 318, III piętro. W poniedziałki od godz. 9:00 do 17:00, we wtorki, czwartki i piątki w godz. 9:00 – 15:00 oraz w środy, w godz. 10:00 – 15:00.
Srebrna Wrocławska Karta Seniora jest wydawana także w Biurze Obsługi Pasażera MPK Wrocław na ul. Świeradowskiej 22 oraz na Alei Kromera 21a, a także w niektórych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, w godzinach ich otwarcia.
Wniosek można wypełnić także elektronicznie, wchodząc na stronę: https://www.mobywatel.gov.pl/form-viewer/?name=wniosek-o-przyznanie-wroclawskiej-karty-seniora
Po kliknięciu odnośnika zostajemy przekierowani do systemu mObywatel, do którego należy się zalogować w celu wypełnienia formularza. Karta plastikowa nie jest obowiązkowa, gdyż wirtualną kartę po spełnieniu formalności znajdziemy w aplikacji mobilnej mObywatel, a jeśli chcemy dodatkowo mieć wersję plastikową, trzeba odebrać ją we Wrocławskim Centrum Seniora.
Jeśli masz dodatkowe pytania, możesz skontaktować się bezpośrednio pod numerami telefonu: 71 344 44 44 lub 71 772 49 40 oraz za pośrednictwem adresu e-mail: karta.seniora@wcrs.pl