Świece wprawiają w nas w dobry nastrój i stanowią element wystroju wnętrz, dlatego chętnie kupujemy je do mieszkań. Ich różnorodność sprawia, że możemy je dopasować do własnych preferencji estetycznych i funkcjonalnych. Istnieje wiele rodzajów świec, które różnią się surowcem, z którego są wykonane oraz zapachem. Wosk parafinowy, sojowy, pszczeli, kokosowy czy wosk palmowy to tylko niektóre z popularnych materiałów, które są wykorzystywane do ich produkcji. Każdy z tych wosków ma swoje zalety i wady, a ich wybór może wpływać na czas palenia, intensywność zapachu, a także emisję substancji do powietrza.
Parafina
Jednym z najpopularniejszych surowców do wytwarzania świec jest parafina. Jest to mieszanina węglowodorów nasyconych stałych, którą otrzymuje się z ropy naftowej. Nie ma zapachu, smaku, a z wyglądu przypomina białą lub bezbarwną masę. W przemyśle służy przede wszystkim do wyrobu świec, opakowań zabezpieczających żywność, impregnacji zapałek, a także do impregnacji podłóg. Cieszy się niezwykłą popularnością, ponieważ jest kilkukrotnie tańsza od innych surowców, a ponadto można ją intensywnie perfumować.
Mimo iż badania jednoznacznie nie wskazują parafiny jako substancji toksycznej, w sytuacji jej spalania wydzielają się szkodliwe opary. To właśnie one mogą poważnie nam zaszkodzić i doprowadzić do podrażnienia dróg oddechowych, nudności oraz bólu głowy. Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, w których do spalania dochodzi w pomieszczeniach niewentylowanych i zwyczajnie niewielkich. Świece parafinowe odradza się osobom, które cierpią na astmę oraz choroby układu oddechowego.
Wosk pszczeli i roślinny
Coraz większą popularność zdobywają świece z wosku pszczelego lub wosku roślinnego (sojowego, kokosowego). Ten pierwszy jest wytwarzany i wydzielany w postaci płynnej przez gruczoły woskowe pszczół miodnych, a swoje zastosowanie znajduje zwłaszcza w kosmetyce i kosmetologii. Wosk pszczeli już w starożytności był powszechnie wykorzystywany m.in. do budowy łodzi, wykonywania odlewów, mumifikacji zwłok, a także do wyrobu wspomnianych wcześniej świec. Co więcej, wskazuje się, że wosk pszczeli spala się znacznie wolniej niż inne surowce, dzięki czemu może być trwalszym i zdrowszym zamiennikiem. Największym minusem produktów wykonanych z tego materiału jest niestety ich cena.
Do wykorzystania wosku roślinnego doszło po wielu eksperymentach, w których dążono do znalezienia alternatywnego naturalnego, zamiennika, a przy tym dużo tańszego od wosku pszczelego. Najczęściej wybiera się wosk sojowy. Podstawę do jego stworzenia stanowi olej sojowy, a w postaci świec wyróżnia się kolorem oraz pięknym płomieniem. Przyjazność środowisku oraz niewydzielanie do atmosfery toksycznych gazów to dwie główne cechy produktów bazujących na soi. Do uzyskania zapachów stosuje się olejki eteryczne oraz syntetyczne.
Czym się kierować?
Jeśli stoimy przed wyborem świecy do domu, warto zwrócić uwagę na etykietę oraz wyróżniony skład. Istotny jest nie tylko produkt bazowy, ale i zapach. Niektóre produkty są wykonane tylko na bazie soi, a ich głównym składnikiem są niekoniecznie naturalne materiały. Odpowiednio dobrana świeca może wypełnić wnętrze ładnym zapachem i stworzyć ciepły, przyjazny klimat. Reszta to kwestia preferencji i indywidualnych upodobań.