Każdego dnia podejmujemy setki decyzji, które, choć mogą wydawać się drobne, mają wpływ na stan naszej planety. Wybór opakowań, jednorazowych produktów czy sposób pozbywania się odpadów – wszystko to przyczynia się do kryzysu ekologicznego. Filozofia zero waste zachęca do świadomego podejścia do konsumpcji i zmiany codziennych nawyków w kierunku oszczędzania zasobów, minimalizowania odpadów oraz dbania o środowisko. Nawet małe zmiany w naszym życiu mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość naszej Ziemi. Warto zatem zastanowić się, jak wprowadzenie zasady zero waste może pomóc nam żyć bardziej zrównoważenie.
Czym jest zero waste?
Idea zero waste jest specjalnym podejściem odnoszącym się szczególnie do gospodarowania odpadami, tak, aby nie marnować żadnego produktu i żyć w zgodzie z naturą. Wszystko to ma prowadzić do zmiany stylu życia i praktyk ludzi, aby wszelkie materiały, których się pozbyto, mogły zostać wykorzystane ponownie przez innych. Tym samym zero waste będą wszelkie działania, w tym projektowanie i zarządzanie procesami oraz produktami w taki sposób, aby eliminować szkodliwość odpadów i materiałów, zmniejszać ich objętość, a także przetwarzać i odzyskiwać zasoby zamiast np. ich spalania bądź zakopywania. Eliminacja uwalniania szkodliwych substancji do ziemi, wody i powietrza ma pomóc przede wszystkim zdrowiu ludzi, a także innym, żyjącym istotom i roślinom znajdującym się na naszej planecie.
Na jakich zasadach się opiera?
Zero waste bazuje na pięciu głównych zasadach nazywanych 5R – litera ,,r” symbolizuje pięć konkretnych czynności zaczynających się właśnie na tę literę w języku angielskim:
- Reduce – redukcja, a więc redukowanie ilości odpadów poprzez robienie świadomych zakupów, w tym przeznaczanie środków na rzeczy, które faktycznie są nam potrzebne.
- Reuse – ponowne wykorzystywanie, w tym przypadku unikanie produktów jednorazowych np. zamiast kupowania wody w butelkach, wykorzystywanie w tym celu bidonu do wielokrotnego użycia, w którym wodę można przechowywać.
- Recykling – gospodarowanie odpadami w taki sposób, aby mogły zostać później spożytkowane jako surowiec, np. segregowanie śmieci zgodnie z przyjętymi przepisami.
- Rot/Compost – regeneracja odnosi się do kompostowania resztek organicznych zamiast wyrzucenia ich do śmieci, gdyż to przyczynia się do generowania metanu, potężnego gazu cieplarnianego.
- Refuse – odmawiaj produktów, których produkcja jest bezcelowa i nie można ich później wykorzystać np. próbki kosmetyków, jednorazowe opakowania.
Dodatkowo mówi się o jeszcze jednym, istotnym elemencie – edukacji, czyli podnoszeniu świadomości społecznej na temat konsumpcjonizmu, nadmiernego zużycia i generowania odpadów, dzięki czemu ludzie mogą zrozumieć, jakie konsekwencje przynoszą ich działania.