Jednym z przywilejów, z którego mogą skorzystać osoby starsze, jest darmowa bądź tańsza komunikacja publiczna. Mimo iż nie ma odgórnych przepisów, które obowiązywałyby na terenie całego kraju, w praktyce większość samorządów wprowadza takie rozwiązania na podstawie uchwał. Warunki przyznawania ulg każde miasto ustala indywidualnie.
Jak to wygląda w poszczególnych miastach?
- We Wrocławiu od 2022 r. z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską Wrocławia mogą korzystać seniorzy, którzy ukończyli 65 lat,
- W Szczecinie od 2019 r., komunikacją miejską pojadą wszystkie osoby, które ukończyły 70. rok życia. Ulgę w wysokości 50% mogą uzyskać uprawnieni emeryci – po ukończeniu odpowiednio 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni) oraz renciści na podstawie ważnej legitymacji organu emerytalno-rentowego Rzeczpospolitej Polskiej wraz z dokumentem stwierdzającym tożsamość.
- W Krakowie, podobnie jak w Szczecinie, osoby mające ukończony 70 rok życia pojadą za darmo. W przypadku osób, które ukończyły 60 rok życia, jest możliwe wykupienie tańszego biletu rocznego.
- W Gdańsku również 70 latkowie pojadą za darmo.
- W Bielsku-Białej osoby, które ukończyły 65 rok życia, są uprawnione do bezpłatnych podróży komunikacją miejską.
- W Warszawie, oprócz darmowej komunikacji dla osób, które ukończyły 70 rok życia, obowiązuje dwustrefowy bilet roczny w preferencyjnej cenie, dla osób, które ukończyły 65 rok życia.
Jak wynika z powyższych informacji, w większości miast od 70 roku życia można korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Pozostałe ulgi są określone przez władze samorządowe. Przed wybraniem się w podróż, warto sprawdzić, jaki rodzaj zniżki nas obowiązuje i jaki powinniśmy mieć przy sobie dokument tożsamości. Zazwyczaj w celu identyfikacji potrzebny jest dowód osobisty lub legitymacja emeryta dająca możliwość ustalenia wieku. W celu sprawdzenia, jaka zniżka nam przysługuje, najlepiej w wyszukiwarce internetowej wpisać hasło ,,bilety-uprawnienia i konkretne miasto/miejscowość”, która nas interesuje.