Koperta życia to inicjatywa, która ma stanowić wskazówkę dla służb ratowniczych, w sytuacjach zagrażających życiu. Zachęcają do niej szczególnie lekarze i pracownicy pogotowia. Warto wziąć pod uwagę jej przygotowanie, jeśli jesteśmy przewlekle chorzy, gdyż może ułatwić udzielenie pomocy.
Dlaczego warto ją przygotować?
Koperta zawiera kartę informacyjną na temat stanu zdrowia. Jest ważna szczególnie dla osób przewlekle chorych, starszych i samotnych. Polega na umieszczeniu w specjalnej kopercie najważniejszych informacji na temat stanu zdrowia, w tym informacje o przyjmowanych lekach, alergiach, a nawet planowanych zabiegach. Ponadto zawiera dane kontaktowe do bliskich.
Jakie dane zawiera?
Formularz karty informacyjnej wymaga uzupełnienia takich danych, jak: data wypełnienia, imię i nazwisko, pesel, grupa krwi, kontakt do najbliższych osób (imię, nazwisko, numer telefonu, stopień pokrewieństwa), informacje o chorobach wraz z określeniem, kiedy zostały u nas zdiagnozowane. Dalej, będzie to informacja o uczuleniach, przyjmowanych lekach (ich dawkach, częstotliwości przyjmowania i czasie). Koperta powinna zostać podpisana przez lekarza prowadzącego wraz z pieczątką oraz osobę, której informacje dotyczą.
Gdzie trzymać taką kopertę?
Kopertę najlepiej trzymać w lodówce, warto oznaczyć to miejsce specjalną naklejką. Możemy schować ją również w inne miejsce, najważniejsze, żeby było łatwo dostępne i dobrze oznaczone dla służb ratowniczych.
Czy muszę wykonać ją ręcznie?
Oczywiście jest możliwość, żeby wykonać taki dokument ręcznie, jednakże takie koperty są możliwe do pozyskania w ośrodkach pomocy. Można je również zamówić za niewielką opłatą przez strony internetowe. Taką kopertę za darmo we Wrocławiu możemy pozyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej na ul. Hubskiej 30/32 w Dziale Wsparcia Rodziny.
Apteka ZIKO umieściła na swojej stronie wzór koperty: koperta ZIKO
Pamiętaj, aby aktualizować dane, co będzie ważne w przypadku, gdy będziesz potrzebować nagłej pomocy.