piątek, 13 czerwca, 2025
  • O nas
  • Redakcja
  • Kontakt z nami
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Portal dla Seniorów
  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • Artykuły
    • Seniorzy inspirują
    • Podróże
    • Kultura
    • Sport i zdrowie
    • Bezpieczeństwo
  • Porady
Kontakt
Portal dla Seniorów
  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • Artykuły
    • Seniorzy inspirują
    • Podróże
    • Kultura
    • Sport i zdrowie
    • Bezpieczeństwo
  • Porady
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Portal dla Seniorów
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Zaczytana Seniorka przedstawia: „Poradnik dobrego starzenia się”

2025-05-13
w Aktualności, Kultura, Seniorzy inspirują
Czas czytania: 5 min
A A
2
Zaczytana Seniorka przedstawia: „Poradnik dobrego starzenia się”

Książka „Poradnik dobrego starzenia się. Jak sobie radzić z lękiem i depresją w późnym wieku” napisana przez Neila A. Rectora i Julie Erickson w tłumaczeniu Joanny Bilmin-Odrowąż została wydana w przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w serii Psyche/Soma w kwietniu bieżącego roku. Autorzy są doktorami psychologii klinicznej i wykładowcami na uniwersytecie w Toronto. Oboje są również praktykami, Neil Rector jest terapeutą terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), dyrektorem programu terapii nastroju i lęku na oddziale psychiatrii w szpitalu akademickim w Toronto, a Julie Erickson prowadzi własną praktykę kliniczną ukierunkowaną na leczenie osób dorosłych.

W zamyśle autorów opracowany przez nich poradnik skierowany jest do osób starszych. Granicą wiekową, w ujęciu tradycyjnym, uznania danej osoby za osobę starszą jest najczęściej wiek 60 lub 65 lat i więcej. Ludzie w tym wieku stanowią coraz większy odsetek współczesnych społeczeństw. Dlatego też ich problemy budzą zainteresowanie specjalistów z zakresu psychologii. Zdaniem wielu terapeutów nie zawsze przejawiane przez nich zaburzenia wymagają specjalistycznego wsparcia w formie farmakoterapii czy indywidualnej terapii psychologicznej. W niektórych przypadkach wspierając się odpowiednimi materiałami, możliwa jest samodzielna praca w celu skutecznej poprawy jakości życia. Celem poradnika jest przybliżenie dwóch, często występujących u osób w starszym wieku, problemów, jakimi są lęk i depresja. Twórcy publikacji nie tylko je opisują, ale przede wszystkim proponują skuteczny, sprawdzony w praktyce, program terapii tych zaburzeń w oparciu o techniki terapii poznawczo-behawioralnej (CBT). Publikacja „Poradnik dobrego starzenia się. Jak sobie radzić z lękiem i depresją w późnym wieku” proponuje schemat samodzielnej pracy nad lękiem lub depresją, oferując starannie opracowany materiał teoretyczny oraz liczne zadania i ćwiczenia praktyczne. Praca samodzielna opiera się na wypełnianiu zamieszczonych w każdym rozdziale kart pracy i ćwiczeń. Jak czytamy we wstępie „Ta książka przeznaczona jest do wolnej i refleksyjnej lektury”. (str. 19).

Tam, gdzie wszystko się zaczyna

Na początku swojej publikacji autorzy przedstawiają historię i założenia psychoterapii poznawczo-behawioralnej (CBT). Następnie wyjaśniają, czym jest lęk, kiedy staje się on problemem, jakie są jego rodzaje i jak można zdiagnozować zaburzenia lękowe u siebie. W podobny sposób przybliżana jest czytelnikom depresja. Następne rozdziały przedstawiają kolejne kroki do samodzielnej pracy nad zmniejszeniem swoich lęków lub depresji z wykorzystaniem narzędzi stosowanych w terapii poznawczo-behawioralnej. Praca ta opiera się na samoanalizie swoich emocji, zachowań, myśli, doznań fizycznych w oparciu o opracowane przez autorów ćwiczenia i karty pracy. Stopniowo użytkownicy poradnika uczą się jak dokonywać zmian w swoim myśleniu, aby wpływać na emocje i zachowania. Przedostatni rozdział poświęcony jest akceptacji w sytuacjach braku wpływu na niektóre, pojawiające się w życiu problemy i zdarzenia. Na koniec otrzymujemy informacje jak rozpoznawać sygnały świadczące o nawrotach i jak sobie w takich momentach radzić. Forma graficzna książki jest czytelna i przyjazna czytelnikowi. Treści zapisane są na ogół zrozumiałym językiem. Na początku każdego rozdziału znajdują się wypunktowane najważniejsze informacje, jakie ten rozdział zawiera. Na końcu rozdziału ponownie następuje podsumowanie najistotniejszych wiadomości zapisane w sposób czytelny i wyróżniający się graficznie. Neil A. Rector i Julie Erickson podawane wiadomości ilustrują opisami kilku osób z problemami lękowymi lub depresją. Na ich przykładach pokazują funkcjonowanie osób z różnymi rodzajami lęku lub depresją i trudności, z jakimi się mierzą w swoim codziennym życiu. W części terapeutycznej znajdują się wypełniane przez te osoby karty pracy. Jest to bardzo pomocne i urealnia omawianą tematykę, osadzając ją w konkretnych życiowych sytuacjach.

Pierwsze wrażenie

Publikacja „Poradnik dobrego starzenia się” jest niewątpliwie bardzo cenną i ciekawą pozycją. Zgodnie z zamysłem autorów adresatem poradnika są przede wszystkim osoby starsze, które przeżywają stany lękowe, przygnębienie, są apatyczne, pozbawione energii życiowej. Uważam jednak, że książka ta zasługuje na uwagę szerszego grona. W moim odczuciu powinny po nią sięgnąć także osoby, które w swoim najbliższym otoczeniu mają kogoś przeżywającego takie problemy. Znajdą tu bowiem wskazówki do rozpoznawania głębokości zaburzeń, co pomoże im ukierunkować swoje oddziaływania wspierające i pomocowe. Zachęcam do lektury książki także osoby starsze, które w chwili obecnej nie doświadczają wskazanych w tytule problemów. Zapoznanie się z tą publikacją dostarczy im wielu informacji, które pozwolą być bardziej świadomymi ich funkcjonowania i czynników wpływających na ich zachowania. Zwiększenie samoświadomości może pomóc w przyszłości zauważyć niepokojące sygnały.

Refleksja nad treścią

Pomimo niewątpliwie licznych walorów, lektura poradnika wzbudziła we mnie kilka wątpliwości. Celem twórców poradnika jest dostarczenie osobom w późnym wieku narzędzi do samodzielnego radzenia sobie z lękiem lub depresją. Mimo że autorzy starali się pisać językiem prostym i zrozumiałym dla przeciętnego czytelnika, kilkukrotnie podkreślają konieczność wolnego zapoznawania się z treściami, opracowali przejrzyste karty pracy, a sposób ich wypełnienia jest poparty odpowiednimi przykładami, to przekazywane treści wymagają przynajmniej przeciętnego poziomu sprawności poznawczej i dobrej koncentracji uwagi. Tymczasem osoby z problemami lękowymi lub depresją, które wskazane są jako główny beneficjent poradnika, często mają obniżone możliwości poznawcze i problemy z koncentracją uwagi, które są skutkiem tychże zaburzeń. Zatem rodzi się pytanie, czy będą w stanie sprostać samodzielnej pracy z podręcznikiem i kartami pracy? Szczególnie, że postępy zależą od systematyczności i regularności w tej pracy. Moim zdaniem jest to dobra propozycja do pracy dla osoby starszej zmagającej się z problemem lęku lub depresji, ale pod kierunkiem, z pomocą innej osoby. Dzięki temu możliwa będzie większa rzetelność w wykonywaniu ćwiczeń i systematyczność w tej pracy.

Integralnym elementem terapii poznawczo-behawioralnej jest samoobserwacja i samoocena zakładające dobry wgląd w siebie, swoje emocje, odczucia, zachowania, myśli. Dla osób, które wcześniej tego nie
praktykowały, może być to na początku trudne. Tym bardziej pomoc byłaby tu wskazana. Kolejną istotną kwestią jest rozważenie formatu poradnika. Z założenia ma być to książka do autoterapii dla osób starszych. Ze względu na stale pogarszający się wzrok u takich osób uważam, że korzystniejszy byłby większy format lub zwiększenie odstępów między wierszami tekstu. Poprawiłoby to komfort czytania i wypełniania proponowanych kart pracy. Następnym zagadnieniem budzącym moje wątpliwości jest umieszczenie kart pracy. Ich twórcy zakładają, że będą wypełniane w poradniku lub puste druki zostaną wydrukowane z Internetu. Moim zdaniem praktyczniejsze byłoby dołączenie ich do książki jako osobnej broszury, na przykład jako swoisty zeszyt ćwiczeń, przynajmniej w jednym egzemplarzu. Ponieważ w tytule publikacji mamy określenie „poradnik”, to uważam, że wiadomości opisujące teorię i historię psychoterapii poznawczo-behawioralnej (CBT), choć niewątpliwie ciekawe, niekoniecznie muszą być tak obszerne. Wystarczyłoby wprowadzenie podstawowych założeń CBT, tak, aby było wiadomo, że jest to wiedza EB (evidence based).

Podsumowując, „Poradnik dobrego starzenia się. Jak sobie radzić z lękiem i depresją w późnym wieku” jest pozycją bardzo cenną, ważną i interesującą dla osób starszych i nie tylko. Zawarte w niej materiały są pomocne w diagnozie i pracy nad poprawą jakości życia w wymienionych w tytule problemach. Książka zawiera mnóstwo ciekawego materiału teoretycznego i praktycznego ułożonego w sposób przemyślany i podanego w sposób dość prosty i zrozumiały. Zdecydowanie polecam jej lekturę każdej starszej osobie zainteresowanej poprawą jakości swojego życia, ale także młodszym, które chcą pomóc swoim najbliższym. Myślę, że publikacja będzie także ważnym wsparciem dla profesjonalistów pracujących z osobami w wieku starszym.

Autor recenzji: Zaczytana Seniorka — Elżbieta Molęda

Tagi: książkaporadnikpublikacjeseniorseniorrecenzuje
UdostępnijTweet

Powiązane Artykuły

Senior też potrzebuje wsparcia, czyli o sensie podejmowania terapii po 60. roku życia
Aktualności

Senior też potrzebuje wsparcia, czyli o sensie podejmowania terapii po 60. roku życia

W życiu każdego człowieka zdarzają się trudne sytuacje, momenty, w których czujemy, że ilość problemów i spraw na głowie zaczyna...

2025-06-10
Emerytura nie musi być nudna – 7 pomysłów na aktywność i rozwój po 60-tce
Aktualności

Emerytura nie musi być nudna – 7 pomysłów na aktywność i rozwój po 60-tce

Wielu osobom emerytura kojarzy się ze spokojem, odpoczynkiem i wolnym czasem. Ale gdy pierwsze tygodnie „wolności” miną, część seniorów zaczyna...

2025-06-09
Romantyzm czy przekręt? Coraz więcej seniorów traci wszystko przez fałszywych amantów
Aktualności

Romantyzm czy przekręt? Coraz więcej seniorów traci wszystko przez fałszywych amantów

Choć stereotypy podpowiadają, że to głównie młodzi ludzie rejestrują się na portalach randkowych i szukają miłości online, rzeczywistość jest zupełnie...

2025-06-05
Co robić, kiedy wpadniemy w spiralę zadłużenia?
Aktualności

Co robić, kiedy wpadniemy w spiralę zadłużenia?

Spirala zadłużenia to sytuacja, w której dłużnik zaciąga kolejne zobowiązania finansowe, by spłacić dotychczasowe długi, a w efekcie nie wychodzi...

2025-06-04
Następny artykuł
Seniorze, chroń się przed spoofingiem – nowoczesnym sposobem oszustw

Seniorze, chroń się przed spoofingiem – nowoczesnym sposobem oszustw

Na co senior może wybrać się do kina w maju? 3 propozycje pełne emocji, humoru i refleksji

Na co senior może wybrać się do kina w maju? 3 propozycje pełne emocji, humoru i refleksji

Komentarzy 2

  1. Beata.Szczygieł22 says:
    1 miesiąc temu

    Bardzo dobra opinia, merytoryczna. Pani Elżbieta zna się na rzeczy i zaciekawiła mnie na tyle opisywanym poradnikiem, że skuszę się i zakupię sztukę, a może uda mi się namówić moje koleżanki z klubu seniora.
    B. pozdrawiam Beata Szczygieł 😉

    Odpowiedz
    • Elżbieta Molęda says:
      1 miesiąc temu

      Dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam

      Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaobserwuj nas

Fundacja Przyszłość Pokoleń

Polecamy dla Ciebie

Różne oblicza samotności osób starszych

Różne oblicza samotności osób starszych

2024-09-10
Halina Szwarc – inicjatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Polsce i najmłodsza agentka AK

Halina Szwarc – inicjatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Polsce i najmłodsza agentka AK

2024-09-23
Wszystko, co musisz wiedzieć o domach pomocy społecznej

Wszystko, co musisz wiedzieć o domach pomocy społecznej

2025-02-27
Jak zadbać o swoją pamięć w codziennym życiu?

Jak zadbać o swoją pamięć w codziennym życiu?

2025-03-04

Dla Twojego bezpieczeństwa

Portal dla Seniorów

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033

Sprawdź również

Senior jako twórca – jak zacząć pisać bloga lub prowadzić podcast?

Senior też potrzebuje wsparcia, czyli o sensie podejmowania terapii po 60. roku życia

Emerytura nie musi być nudna – 7 pomysłów na aktywność i rozwój po 60-tce

Romantyzm czy przekręt? Coraz więcej seniorów traci wszystko przez fałszywych amantów

Social Media

Facebook
Twitter
Instagram

Fundacja Przyszłość Pokoleń

kontakt@przyszloscpokolen.pl
+48 576 100 720
ul. Grodzka 7,
50-115 Wrocław

© 2024 tojasenior.pl - Grupa B Media

  • Strona Główna
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Deklaracja dostępności
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • Artykuły
    • Seniorzy inspirują
    • Podróże
    • Kultura
    • Sport i zdrowie
    • Bezpieczeństwo
  • Porady
O nas
Redakcja
Kontakt z nami
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień dostępu

Narzędzia ułatwień dostępu

  • Zwiększ tekstZwiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Skala szarościSkala szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • Negatywny kontrastNegatywny kontrast
  • Jasne TłoJasne Tło
  • Linki podkreśloneLinki podkreślone
  • Czytelna czcionkaCzytelna czcionka
  • Resetuj Resetuj