W życiu każdego człowieka zdarzają się trudne sytuacje, momenty, w których czujemy, że ilość problemów i spraw na głowie zaczyna nas przytłaczać. Z niektórymi z nich jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, w innych potrzebujemy pomocy najbliższych – rozmowy z dziećmi, przyjaciółmi czy małżonkiem. Niektóre jednak nie mijają, wręcz przeciwnie – nieustannie oddziałują na nasze codzienne funkcjonowanie.
Proces starzenia się niesie ze sobą wiele wyzwań emocjonalnych, które istotnie mogą wpływać na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie seniorów. Niestety, problemy psychiczne wśród starszych bywają ignorowane, a sama terapia w tym wieku uważana jest za „bezsensowną”. Dodatkowo starsze pokolenia wychowały się w czasach, gdy o problemach emocjonalnych nie mówiło się otwarcie, zakładając, że każdy musi poradzić sobie sam, ponieważ chęć poszukania wsparcia była traktowana jako oznaka słabości. Na szczęście świat się zmienia, a wraz z nim podejście do zdrowia psychicznego.
Problemy mogą pojawić się w każdym wieku, a w każdym wieku możemy skorzystać z pomocy specjalisty – psychologa lub psychoterapeuty. I choć decyzji o podjęciu terapii może towarzyszyć strach przed nieznanym, warto rozważyć taką opcję, ponieważ niesie ona ze sobą wiele korzyści.
Dzięki wsparciu osoby z zewnątrz, która obiektywnie patrzy na sprawę, łatwiej jest zrozumieć źródło swoich problemów, a co za tym idzie – znaleźć ich rozwiązanie Seniorzy, którzy decydują się na taką formę pomocy, lepiej rozumieją swoje postępowanie, a z czasem często zyskują poczucie, że ich życie ma sens i wartość.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, pamiętaj, że masz do dyspozycji różne opcje:
- Możesz udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi odpowiednie skierowanie, dzięki czemu będziesz mógł skorzystać z usług psychologicznych i psychoterapeutycznych w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej (NFZ).
- Możesz skorzystać z pomocy psychologów w ramach prywatnych poradni lub ośrodków zdrowia publicznego.
W wielu miastach działają organizacje i centra, które oferują specjalistyczną pomoc dla osób starszych. Takie centra często współpracują z psychologami i psychoterapeutami, oferując bezpłatne konsultacje lub wsparcie w formie terapii.
Wsparcie często oferują także wspólnoty religijne. Niektóre kościoły współpracują z terapeutami, dzięki czemu można uzyskać tam wsparcie emocjonalne, a także duchowe.
W swoim domu możesz skorzystać także z dostępnych telefonów zaufania:
22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych (Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich)
733 200 501 – telefon zaufania dla seniorów (Fundacja Razem)
12 333 70 88 – telefon dla seniorów (Dobre Słowa)
22 484 88 01 – antydepresyjny telefon wsparcia
W niektórych przypadkach już jednorazowy kontakt ze specjalistą może okazać się pomocny. Czasem jednak źródło naszych problemów jest bardziej złożone, i lepszym rozwiązaniem będzie podjęcie dłuższej formy współpracy. Podjęcie terapii po 60. roku życia to otwartość na nowe doświadczenie, dowód odwagi i inwestycja w swoje zdrowie psychiczne.
Regularne spotkania z psychologiem mogą pomóc w odzyskaniu poczucia sprawczości i kontroli, a także mogą sprawić, że objawy takie jak stany lękowe, depresja, trudne przeżywanie żałoby, chroniczny stres, przemęczenie, trudności w radzeniu sobie z emocjami – zostaną zminimalizowane. Każdy wiek jest dobry na to, by zatroszczyć się o siebie, a terapia to droga, która może pomóc przejść przez jesień życia z większą radością, spokojem i poczuciem spełnienia.